Премиерът на Италия не се страхува от разследване

Борихме се срещу невидим враг, заяви Джузепе Конте по повод разпита си за мерките срещу коронавируса

Свят
19:35 - 13 Юни 2020
1727
Премиерът на Италия не се страхува от разследване

Премиерът на Италия Джузепе Конте заяви, че е предоставил на прокурорите пълна информация за това как е действал във връзка с пандемията от коронавируса. Конте добави, че не се страхува от съдебно разследване.

"Обясних всичко на прокурорите. Съвсем спокоен съм", каза премиерът в интервю за в. "Ла Стампа", след като в петък беше обстойно разпитван за действията си по време на извънредните обстоятелства.

"Разказах подробно всички етапи от тези ужасни дни, през които се борихме с невидим враг. Няма от какво да се страхувам", заяви премиерът. Конте смята, че "е действал въз основа на науката и съвестта".

"Не очаквам да получа известие за откриване на съдебно разследване. Никога не съм се страхувал от такова", добави той.

Епидемията уби над 34 000 души в Италия, една от най-силно засегнатите страни в света, най-вече в северните райони на страната.

Главният прокурор Мария Кристина Рота и нейният екип се опитват да установят защо блокирането не е наложено в началото на спешната за здравето ситуация около градовете Нембро и Алцано в северната провинция Бергамо. Здравните експерти казват, че ако районът е бил поставен по-рано под карантина, много животи са щели да бъдат спасени.