Премиерът на Швеция свален от власт след вот на недоверие
До седмица Стефан Лофвен трябва да подаде оставка

Парламентът на Швеция свали министър-председателя Стефан Лофвен с вот на недоверие, като даде на лидера на социалдемократите една седмица да подаде оставка и да възложи на председателя на парламента задачата за съставянето на ново правителство или да свика предсрочни избори, предаде "Ройтерс".
Националистическата формация "Шведски демократи" се възползва от възможността да предизвикат вота на недоверие, след като бившата комунистическа Лява партия оттегли подкрепата си за лявоцентристкото правителство заради план за разхлабване на контрола върху наемите за новопостроени апартаменти.
Лидерът на "Шведски демократи" Джими Акесон заяви пред парламента, че правителството било вредно и исторически слабо, добавяйки: "То никога не трябваше да идва на власт."
Искането за недоверие, което изискваше 175 гласа в 349-местния парламент, беше подкрепено от 181 депутати.
63-годишният Лофвен е първият шведски министър-председател, свален от власт на недоверие, внесено от опозицията. По-късно в понеделник той трябваше да проведе пресконференция.
Нестабилната му коалиция на малцинството с Партията на зелените разчита на подкрепата в парламента от две малки дясноцентристки партии и лявата партия след тесните избори в държавата-членка на Европейския съюз през 2018 г.
Лявата партия обвини Лофвен за предизвикване на кризата.
"Не лявата партия се е отказала от правителството на социалдемократите, а правителството на социалдемократите се е отказала от лявата партия и шведския народ", каза лидерът на лявата партия Нооши Дадгостар.
След като парламентът е в задънена улица, не е ясно към кого може да се обърне ораторът, за да сформира ново правителство, ако Лофвен подаде оставка. Проучванията на общественото мнение показват, че левоцентристките и дясноцентристките блокове са равномерно балансирани, така че предсрочните избори също може да не донесат яснота.
Dadgostar каза, че въпреки че нейната партия е гласувала против Лофвен, тя никога няма да помогне на "дясно националистическо правителство" да вземе властта.
Ново правителство - или служебна администрация - ще заседава само до парламентарни избори, насрочени за септември следващата година.