Приемната грижа се преструктурира. Какво става с детските SOS селища?
Търсят се приемни семейства. Колкото и добри да са условията в семейните домове, няма по-добра среда от семейната.
Това подчерта пред БНР-Радио София Екатерина Христова - директор Програма SOS Детско селище София-Перник-Дрен.
Тя припомни, че от 90-те години, когато у нас се пренася австрийския модел на SOS Детски селища, една майка се е грижела за 6-8 деца. От 2015 г. в България започва работата с приемните семейства. Децата отиват в по-големи селища, където по-лесно става тяхната социализация. Сега една приемна майка се грижи за 3 до 4 деца.
Налага се преструктуриране на приемната грижа и SOS детски селища. Целта е базата в Дрен да може да се използва като комплекс за социални услуги.
"Тук има 13 къщи, пространство за игра, спортни съоръжения, детски площадки. Планината е много подходяща за разходка дори с малки деца", обясни Христова.
Организират се летни лагери, обучения за приемните родители, зелени училища, тиймбилдинги за възрастни, събития за местното население.
Функционира и социално предприятие "ДренКо". Средствата от продажбата на артикулите, произведени в него, отиват за подкрепа на младежите, които са напуснали институция или приемна грижа и трябва да се справят сами.
"Приемните родители намаляват, в София още по-драстично. Младите не са готови да се ангажират с нещо толкова сериозно – изтъкна още Екатерина Христова. –Приемните родители са на възраст от 50 г. нагоре."