Проблеми с хуманитарната помощ оставя хиляди бедстващи в Сирия

От докладваните до момента 3500 смъртни случая там, по-голямата част са настъпили в северозападния район на страната, който до голяма степен се намира под контрола на ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам"

Новини
19:35 - 12 Февруари 2023
3216
Проблеми с хуманитарната помощ оставя хиляди бедстващи в Сирия

Хуманитарната помощ за пострадалите от земетресението, пътуваща от контролираните от правителството части на Сирия към териториите, контролирани от опозицията, е задържана "поради проблеми с одобрението" на една твърдолинейна групировка, заяви днес говорител на ООН, съобщи Ройтерс.

Военните действия, които са обхванали Сирия, разкъсвана от близо 12-годишен конфликт, са допълнително предизвикателство за хуманитарните работници, които се опитват да достигнат северните райони на страната, засегнати от земетресенията в понеделник, при които загинаха най-малко 29 000 души в Турция и Сирия, а цели градове и региони бяха изравнени със земята.

От докладваните до момента 3500 смъртни случая в Сирия по-голямата част са настъпили в северозападния район на страната, който до голяма степен се намира под контрола на ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ).

Районът не получава почти никаква помощ, тъй като фронтовите линии с териториите, които са под контрола на правителството, са затворени и само един граничен пункт го свързва с Турция на север. Миналата седмица сирийското правителство заяви, че има готовност да изпрати помощ в засегнатия от природното бедствие район.

Източник от "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ), който не е упълномощен да говори с медиите, заяви пред Ройтерс, че групировката няма да допусне доставки от контролираните от правителството части на Сирия и че помощта ще пристига само от Турция. "Няма да позволим на режима да се възползва от ситуацията, за да покаже, че помага", заяви той.

Говорител на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси заяви пред Ройтерс, че има "проблем с одобрението" от страна на групировката, която ООН и САЩ класифицират като терористична организация, без да дава повече информация.

Говорител на ООН в Дамаск също отказа да даде допълните подробности, като заяви, че ООН "продължава да работи със съответните страни, за да получи достъп до района".

Миналата седмица Турция заяви, че може би е готова да отвори директен граничен пункт с контролираните от правителството зони в Сирия, тъй като отношенията между двете страни започват да се размразяват повече от десетилетие след като Анкара прекъсна дипломатическите връзки с Дамаск заради конфликта.

ООН също се надява да засили трансграничните операции, отваряйки още два гранични пункта между Турция и контролираната от опозицията територия на Сирия за доставки на хуманитарни помощи, заяви говорителят на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси Йенс Лерке.

Мартин Грифитс, заместник-генералният секретар на ООН, отговарящ за хуманитарните въпроси, "работи много усилено" на дипломатическия фронт, разговаряйки с всички, за да отключи повече гранични пунктове", добави Лерке.