Проф. Антоанета Христова пред Lupa.bg: Парламентът няма да избере председател до 16 януари

Ако Сарафов стане главен прокурор, Борисов веднага ще направи правителство, казва политическият психолог

У нас
15:40 - 29 Ноември 2024
9777
Проф. Антоанета Христова пред Lupa.bg: Парламентът няма да избере председател до 16 януари

Проф. Антоанета Христова, политически психолог 

-Проф. Христова, депутатите осем пъти гласуват и не могат да изберат председател на парламента – на такъв пазарлък не сме били свидетели. Какво не могат да разделят, какъв е залогът?

-Залогът е много висок. И той е значим по различен начин за различните политически сили. Аз съм може би първият анализатор, който преди доста време каза, че

няма да има избор на председател и на правителство, докато не бъде избран главния прокурор Сарафов.

Ако го изберат, Бойко Борисов ще бъде готов веднага да направи правителство, приемайки всички възможни искания на другите политически партии. Това е личен интерес, личен мотив, който е подчинил цялото Народно събрание на този личен мотив – и собствената си партия, и бъдещото правителство. Затова ГЕРБ е много ясен – никаква формула не ги устройва до 16 януари. Същото се отнася и за ДПС-Ново начало. Когато говорим за другите партии, те вече имат различни мотиви. ПП вече наистина свирят с ДБ на различна цигулка – може би за първи път по-сериозно. Мотивът на ПП да търси решение от вчера е много видим, в името на това да направи прословутия кордон, отделяйки ГЕРБ и ДПС-Ново начало. Това за тях е свръх приоритет, който е обещан на техните избиратели. Те видяха, че единственият начин да си върнат загубените избиратели, е да преследват този приоритет. А именно – съдебна реформа, която да осигури спиране на процедурата за избор на Сарафов. Виждате, че темата Сарафов сблъсква партиите, фактически това е ключът. Същото се отнася и за БСП, особено за част от техните депутати.

Цялата история на тази българска драма стартира с махането на Гешев.

Гешев е онази фигура в пасианса, която е в основата на политическия ни живот до днес. Но виждам, че никой не го разбира, даже тези, които имат интерес да го разберат.

-Обяснете тогава защо фиксирате Гешев като начало на политическата криза в последно време?

-Защото аз анализирам човешко поведение. Най-паническото поведение, което видях, драматично паническо, беше в момента на неговото махане. Никой и никога не е бил махан толкова панически. След като отстраняваш някого толкова панически, значи има причина. Цялата система на европейски депутати, в България – всичко беше организирано за затваряне на устата му. Това означава, че там има нещо. Оттогава съм сигурна, че целта е новият главен прокурор да бъде този, който успокоява топката за много хора и неговото име е Сарафов.

-Споменахте 16 януари – а какво следва след това? Правителство на ГЕРБ с кой? Как?

-С който пожелаят! С който другите пожелаят. ГЕРБ ще стане готова на много компромиси. Всичко, което се поиска от ГЕРБ, ще бъде изпълнено.

-Този сценарий изключва ли поредни избори - много анализатори твърдят, че през пролетта пак ще има такива?

-Да, изключва, за даден период от време. Поне за няколко месеца. Тук играе и нов фактор, който е извън ръцете на политиците. И този нов фактор това е финансовото състояние на държавата.

Това състояние на държавата може да извади много хора на улицата – защото българинът не излиза за друго. Той е разочарован и не вярва на никой, но той излиза, тогава когато нещата станат неуправляеми откъм финансовата страна.

Ако хората излязат – това вече може да докара страната до избори.

-А Румен Радев докога ще се бави с тази своя партия? Много хора го чакат да излезе със свой проект, въпросът е – ще се реши ли да го направи преди края на мандата?

-Според мен няма. Той няма да изпусне засега властовата си позиция. Той, влизайки в ролята си на политик и на лидер на политическа партия, трябва да започне да играе една много трудна игра. Свързана с ходене по страната, събиране на подкрепа, със сблъсъци на друго ниво... Той не е свикнал на това. Аз мисля, че има вътрешна съпротива да напусне комфорта на президентството. А после пък ще бъде късно. Така че 2025 година ще бъде много трудна, много нестабилна. Но относителната стабилност - да се стигне до някакво разрешение – ориентирът е: Сарафов.

-Значи да обобщим: според вас ще се тупа топката до 16 януари?

-Точно така.