Проф. д-р Тодор Кантарджиев пред Lupa.bg: И по нашето Черноморие има от бактериите в Турция
Сменяйте банския след влизане в морето и вземайте душ, препоръча медикът

Здравни експерти от Турция предупреждават за наличието на опасните бактерии Vibrio parahaemolyticus (Вибрио парахемолитикус) и Vibrio vulnificus (Вибрио вулнификус) в крайбрежните райони на Мраморно, Егейско и Средиземно море. Бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев увери пред Lupa.bg, че и по родното Черноморие може да се срещне бактерията Вибрио вулнификус, която предизвиква ранева инфекция.
За да се избегне тя, той препоръча да се сменя банския след всяко разхлаждане в морето, къпане с чешмяна вода след това и ако има летовникът има рани по тялото си, да не влиза в морето. Ако пък го направи, след това раната да се дезинфектира добре.
Бактериите вибрио могат да причинят вибриоза и холера. Проф. Тодор Кантаржиев увери, че засега няма опасност от появата на холера у нас.
Как се случва заразяването с вибриоза?
Повечето хора се заразяват през храносмилателния тракт, като консумират сурови или недостатъчно топлинно обработени морски дарове, като стриди и миди.
Заразяването може да стане и чрез поглъщане на вода при плуване в заразени крайбрежни води или след проникване на вода през отворени рани.
Кой е особено застрашен?
Хората с предшестващи заболявания са изложени на по-висок риск. Към тази група спадат хора с увреждане на черния дроб вследствие на хепатит, чернодробно заболяване или прекомерна консумация на алкохол или наркотици. Хората с рак, диабет или ХИВ също принадлежат към рисковата група.