Проф. Искра Баева: Метежът на Пригожин може да помогне за края на войната

Частните армии са опасни за бъдещето, връщат ни към Средновековието

Новини
14:16 - 01 Юли 2023
3702
Проф. Искра Баева: Метежът на Пригожин може да помогне за края на войната

„Не бих нарекла метежът на Пригожин сценарий. Той обаче може да помогне да се сложи край на тази война“. Това обясни пред БНР проф. Искра Баева.

„Този метеж може да покаже колко по-лоши варианти има и да  върне страните на масата на преговорите. Ние погледнахме в пропастта. Надявам се това да доведе до по-трезви разсъждения за  прекратяване на тази война. Всички губят от протакането й“

Проф. Баева определи Пригожин като фалшив герой, „но той успя да промени образа на Путин във външния свят и да го направи по-приемлив, като показа, че има и по-лошо от него“.

Като основен проблем тя открои създаването на военни формирования, които не са в рамките на държавата.

„Частните армии са явление, което го има навсякъде по света. То е опасно за бъдещето.

Връща ни към Средновековието. Тези армии се използват от държавите, за да заобикалят международните правила. Всичко може да излезе от контрол и да се върнем към времената на диво използване на военна сила за реализиране на някакви интерес“и.

Тя коментира и думите на Владимир Путин, че няма се допусне да бъде повторено случилото се през 1917 година, когато Русия е понесла удар с нож в гърба, докато се е биела в Първата световна война.

„Това е борба за държавност. Всяка голяма държава се нуждае от силна централна власт. Тези смутни времена се помнят заради голямата човешка цена, която винаги се плаща. Подобни времена виждаме след смъртта на Ленин и тази на Сталин. 90-те години също оставят болезнен спомен в съзнанието на руснаците. Върху него утвърждава своята власт Владимир Путин. Тогава се раждат криминалните групировки и олигарсите. За обикновените руснаци това е страшно време. То беше и реалното време на разпадането на Съветския съюз“.

Путин управлява със здрава ръка в един дълъг период от време, напомни проф. Баева, но той не подготви свой наследник, подчерта тя.

„Това  беше период на стабилност. Борбата за наследството на Путин може да ни върне към 90-те години. Ако руското общество не издигне авторитетни фигури, които могат да го наследят, то ни чакат тежки времена. Страхувам се, че този проблем може да даде отражения и в останалата част на света.

Путин трябваше да подготви свой наследник доста по-рано. Не виждам в обкръжението му хора, които биха върнали продемократичната посока на Русия. За целта е нужно и Западът да нормализира своите отношения“.

Не е добре с оръжие да бъде сменена властта в Русия, категорична е проф. Баева.