Проф. Радостина Александрова: При новия COVID-19 може да се загуби вкус или обоняние

Здраве
17:07 - 18 Септември 2024
3563
Проф. Радостина Александрова: При новия COVID-19 може да се загуби вкус или обоняние

Вирусът продължава да се променя, в това няма нищо необичайно, тъй като това им помага да оцелеят. Подкрепянето на този нов вариант не е случайно, защото се следи много сериозно какво се случва със SARS-CoV-2 и каква е еволюцията, която той претърпява. Очакванията са да не се различава от циркулиращите в момента варианти както по отношение на тежестта на заболяването, така и по отношение на ефективността на ваксините. Това каза за Bulgaria ON AIR вирусологът проф. Радостина Александрова.

„Пробите на новия вариант, които са доказани досега, са около 550. Той е уловен в хода на стандартните проучвания, които се правят върху SARS-CoV-2. За първи път е идентифициран в Германия, в Берлин, в края на месец юни и от тогава досега поне в 27 държави е доказан - в Европа, в Северна Америка и в Азия. Очакванията са, че това е вариант, който може би ще се наложи като доминиращ в бъдеще, но той все още се намира в началото на пътя си и са му нужни може би седмици, месеци, за да изпревари тези, които в момента доминират. Според някои специалисти това може да се случи през зимата. Симптомите са, които познаваме - температура, треска, болки в гърлото, кашлица, евентуално загуба на обоняние или вкус, умора, задух", допълни още проф. Александрова.

„При някои хора ще протича много леко, в други случаи обаче ще протича по-сериозно. Не бива да го подценяваме. Вариантът ХЕС привлече вниманието на учените не за друго, а защото е комбинация от 2 вируса, един от които спада към групата ФЛИРТ, които в момента доминират и подозрението е, че имат възможност да се разпространяват по-добре. Другият родител е наследил по-добра способност да се свързва с човешките клетки. Очакванията на специалистите са защитата на актуализираните ваксини да продължава да работи. Определено ваксините, с всичките им несъвършенства, са най-доброто, с което към момента разполагаме", коментира проф. Александрова.

"Препоръката винаги е ваксинирането да стане до края на месец октомври, но поставяне на ваксина може да стане и през целия грипен сезон. Нужно е време, за да може тя да се задейства. Случаят на холера е внесен. Този през 1921 г. също е бил внесен случай. Холерата е много сериозно инфекциозно заболяване. СЗО определя това заболяване като болест на бедността. Самото естество на разпространение показва, че няма как да очакваме да възникне пандемия. Холерата, ако не бъде лекувана, е една от най-бързо развиващите се заболявания. Лечението са основно рехидратиращи разтвори, при необходимост се дават антибиотици. Това е лечимо заболяване и хората се възстановяват напълно без по-нататъчни усложнения", поясни проф. Радостина Александрова.