Проф. Роланд Марти: Няма опасност кирилицата да изчезне

Новини
13:28 - 09 Ноември 2022
2961
Проф. Роланд Марти: Няма опасност кирилицата да изчезне

Няма опасност кирилицата да изчезне, защото тук, в България, тази традиция е много твърда, каза за БТА проф. Роланд Марти от Германия, един от участниците в Международния форум за кирилицата "… И ний сме дали нещо на света".

Форумът е организиран по идея и под егидата на вицепрезидента Илияна Йотова.

По думите на проф. Марти, кирилицата е жива, децата учат на кирилица и я използват. „Преди години, когато ползвахме интернет, транслитерирахме кирилицата на латиница, а днес вече спокойно можем да пращаме имейли на кирилица, и аз лично се възползвам от това“, посочи той. Проф. Марти допълни, че това също е основание за тезата, че кирилицата не е застрашена.

Може би в други държави, където е използвана, може да има подобни опасения, но за българската кирилица няма опасност, каза славистът.

Проф. Марти подчерта, че за него са изключително интересни всички запазени надписи на кирилица и на глаголица, както и съхранените рунически графични знаци в българските исторически паметници. Това богатство на миналото, запазено по българските земи, трябва да се дешифрира и да се публикува, смята той.

България е богата на културни пластове, тя е държава на кръстопът, затова трябва да се помни, че е успяла да опази писмеността си, обобщи ученият.

Той, заедно с други участници в конференцията - слависти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия, е на обиколка в старите български столици, както и знакови за историята места. Днес гостите разгледаха църквата "Св. Рождество Христово“ в Арбанаси. Този храм е великолепен от всяка гледна точка – иконописна, стенописна, включително и заради интересните надписи около Колелото на живота, изографисано в средновековния храм, посочи проф. Казимир Попконстантинов. Той коментира, че именно цялото епиграфско богатство е в основата на идеята за организирането на международната конференция.

Една от нейните цели е отстояване срещу попълзновенията към българската кирилица.

„От югозападните български земи, където е днешна Македония, има такива попълзновения, от Североизток също“, каза проф. Попконстантинов и допълни, че организирането на форума е било крайно необходимо в днешното „размирно“ време.

Самият той е отдал 55 години от живота си в проучване на манастири от IX-X век, чийто ктитор и дарител е свети цар Борис Покръстител. Според проф. Попконстантинов един от най-впечатляващите е княжеският манастир „Св. Богородица“ при село Равна край Провадия. При посещението там всички участници в обиколката са били впечатлени от факта, че тук са открити запазени епиграфски паметници, в които са  използвани пет графични системи. Това е нещо непознато в славянския свят. Графичните системи са руническото писмо, чиито носители са прабългарите, гръцко и латинско писмо, както и глаголица, кирилица и двуезични надписи. От надписите става ясно, че тук е пребивавал свети Климент Охридски, посочи историкът.

Международният форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“ се състоя във вторник, в Зала шест на Националния дворец на културата. Участниците посетиха Провадия, Плиска и с. Крепча, Търговищко. Днес програмата започна с посещение на църквата „Света Богородица“ в Арбанаси и продължава към Велики Преслав.