Проклятието на Тутанкамон: Разбраха защо изследователите на гробницата умират
Според учените смъртните случаи се дължат на т. нар. "пещерна болест"

Преди близо един век археолози от Великобритания откриха гробницата на фараона Тутанкамон, като вярванията от онези дни повеляват, че с отварянето на мястото за вечен покой на фараона е отключено и неговото мистериозно „проклятие“.
Сега обаче учените успяха да обяснят на какво се дължат тези мистериозни смъртни случаи на изследователи и археолози, посмелили да влязат в гроба на Тутанкамон, съобщават световните издания.
Загадъчната история се случва през 1922 г., когато Хауърд Картър открива гробницата на Тутанкамон след много години търсене. Няколко души, свързани с откритието, починали в рамките на няколко години след това.
Според изследователите причината за смъртта е „пещерна болест“, причинена от гъбички Aspergillus, които са намерени са в гробницата.
Лекарите отбелязват, че при такива условия гъбичките живеят дълго време, а в случая хиляди години. Не само това, но и те могат да увеличат своята вирулентност. Вероятно, отбелязват учените, лорд Карнарвон и неговите сътрудници и помощници са станали жертва на Aspergillus.
Тази теория е потвърдена от резултатите от аутопсията на гроба на друг обект - литовския княз Казимир Ягелончик, при която всички участници в ексхумацията са починали от белодробна инфекция.
Това откритие най-накрая слага край на мита за проклятието на Тутанкамон. Въпреки че смъртните случаи не могат да бъдат свързани с проклятие, участващите в отварянето на гробницата все пак са се срещнали с фатални последици.