Прокуратурата и ДАНС ще ровят за изборни престъпления

Новини
08:23 - 11 Юли 2021
4267
Прокуратурата и ДАНС ще ровят за изборни престъпления

Национално междуведомствено звено ще координира работата на дежурните прокурори и служители на ДАНС по сигнали за престъпления срещу политическите права на гражданите, припомня БНР.

То беше създадено в началото на месеца със заповед на главния прокурор Иван Гешев и на председателя на Държавната агенция „Национална сигурност" Пламен Тончев.

За първи път от повече от 10 години МВР няма да е част от това звено. След многократни покани към ресорния служебен министър Бойко Рашков, от ведомството казаха, че и извън този между институционален механизъм ще изпълнят законовите си задължения.

Чрез говорителя на главния прокурор Сийка Милева, от държавното обвинение призоваха: „Граждани и организации да подават сигнали и жалби до съответните прокуратури“.

Сигналите за нарушения и престъпления, свързани с изборния процес, могат да се подават по електронен път или на място при дежурните прокурори. Адресите са публикувани на страницата на прокуратурата.

Прокуратурата ще работи и по сигнали и на МВР и ДАНС. Според практиката досега, по тези сигнали се възлага проверка на полицейските органи, от която зависи дали те ще прераснат досъдебни производства.