Протест пред Съдебната палата: Споделеното родителство може да е капан в семейства с насилие
Родители, юристи и психолози предупредиха, че промените в СК носят риск

Национален граждански протест срещу предложението за изменение на Семейния кодекс, с което се въвежда т.нар. оборима презумпция за споделено родителство събра граждани пред Съдебната палата.
Гражданското обединение против предлаганите изменения в Семейния кодекс предупреждава за сериозни рискове за децата, правата на жените и жертвите на домашно насилие при спорна реформа в семейното законодателство. Според това обединение, промяната в закона пряко ще засегне 500 000 деца и косвено - още толкова.
Група български родители, психолози, юристи и защитници на граждански права отправят предупреждение относно законодателни предложения, които предвиждат споделено родителство след развод или раздяла само по желание на единия родител, под формата на оборима презумпция — дори при съвсем малки деца, голяма географска отдалеченост между родителите и наличие на трудно доказуемо домашно насилие или сериозен конфликт.
Организаторите заявяват категоричното си несъгласие с налагането на автоматична формула, при която детето ще бъде задължително разпределяно по равно между двамата родители, независимо от конкретните обстоятелства и историята на всяко отделно семейство.
"Предложенията, които в момента се обсъждат в Народното събрание, са резултат от интензивно лобиране от страна на малка, но активна група, която популяризира дискредитирани концепции като "Синдром на родителско отчуждение" (PAS). Тези идеи са категорично отхвърлени от международни институции като Световната здравна организация (СЗО) и Европейската асоциация по психотерапия (ЕАП)", казват протестиращите.
"Този закон ще върне децата в ръцете на насилници по подразбиране. Той отнема възможността на съда да ги защити", заяви говорител на Гражданското обединение "Против Задължителното Споделено Родителство", което стартира кампания за набиране на средства и обществена подкрепа с цел спиране на реформата.
Протестиращите смята, че ако бъде приет, законът ще:
- Въведе презумпция, че двамата родители трябва да вземат заедно всички решения за отглеждането и възпитанието на детето, дори при силно конфликтни взаимоотношения и детето да прекарва между 30 и 70% от времето с всеки от родителите, независимо от пол, възраст, местоживеене;
- Презумпцията нарушава принципа на индивидуална съдебна преценка за всеки отделен случай.
- Въведе ситуация, при която домашното насилие и тормозът ще са обект на обратна тежест на доказване, поставяйки в неравностойно положение по-уязвимите и жертвите.
- Противоречи на Конвенцията на ООН за правата на детето. Практиката на Европейския съд по правата на човека.
Презумпцията отваря широко възможност за насилници и неангажирани родители да я използват като средство за контрол и натиск, както и вторична виктимизация чрез използване на нелегитимни термини като "Синдром на родителско отчуждение" и "родителско отчуждение" и спиране на издръжка за отглеждане на дете.