Путин мълчи за ултиматума на Тръмп

Представители на Кремъл отхвърлиха искането на президента на САЩ Доналд Тръмп Русия да се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня в Украйна в рамките на 50 дни.
Същевременно заявиха, че Русия може да издържи на икономически натиск и остава ангажирана с постигането на военните си цели. Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви пред ТАСС на 15 юли, че Русия разглежда като неприемлив всеки опит за ултиматуми.
Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).
Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).Рябков отбеляза, че Русия е готова да преговаря и предпочита дипломатическо решение на войната си в Украйна, но ще продължи да преследва военните си цели, ако Съединените щати и НАТО не приемат сериозно исканията ѝ.
Рябков заяви, че позицията на Русия е "непоклатима". Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини Украйна за липсата на напредък към следващия кръг от преговори.
Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев написа в X, че Русия не се интересува от ултиматума на Тръмп.
Руският външен министър Сергей Лавров изрази увереност, че Русия ще може да се справи с американските мита, тъй като вече "се справя" с предишни санкции.
Руският президент Владимир Путин все още не е отговорил официално на Тръмп и вероятно се опитва да определи какво би убедило Тръмп да не въведе вторични мита в началото на септември 2025 г.
"Ройтерс", позовавайки се свои източници, близки до Кремъл, съобщи на 15 юли, че Путин възнамерява да продължи войната, докато Западът не се съгласи с исканията му, не е обезпокоен от заплахите и може да разшири териториалните си искания, докато руските сили продължават настъплението си на бойното поле.
Путин е решен да продължи войната си, тъй като вярва, че Русия може да понесе всякакви по-нататъшни икономически трудности, които Западът налага.
Един източник каза пред "Ройтерс", че Путин смята, че нито един от дипломатическите ангажименти на Русия досега не е включвал подробни дискусии за мирен план за Украйна, така че Путин "ще продължи, докато не получи това, което иска".
Исканията на Путин са същите като през 2021 г. или началото на войната през 2022 г.
ISW продължава да смята, че Путин поддържа теория за победата, според която Русия може да постигне военните си цели, като продължи да постига победи на бойното поле и надживее западната подкрепа и способността на Украйна да се защитава.
Западният икономически натиск, съчетан с устойчива западна военна подкрепа за Украйна, е необходим, за да може украинските сили да нанесат загуби на бойното поле на Русия, за да принудят Путин да се ангажира съществено с мирни преговори за прекратяване на войната.
Украинският президент Володимир Зеленски обяви нови назначения в украинското правителство. На 14 юли той обяви, че е номинирал настоящия министър на икономиката Юлия Свириденко за министър-председател и отбеляза, че богатият опит на украинския премиер Денис Шмигал би бил подходящ за ролята на министър на отбраната.
Шмигал подаде оставка от поста си на министър-председател на 15 юли.