Путин нареди: Гардове с калашници ще пазят нафтата

Русия
15:11 - 25 Март 2026
1273
Путин нареди: Гардове с калашници ще пазят нафтата

Руският президент Владимир Путин подписа извънреден закон, който превръща частните охранители в истински бойни единици. От днес гардовете на енергийните гиганти имат право да използват автоматично огнестрелно оръжие, за да бранят стратегическите обекти на страната. Новият нормативен акт влиза в сила веднага и разширява значително арсенала, позволен за защита на тръби и терминали, съобщи Ройтерс.

Мярката е директен отговор на зачестилите атаки с дронове от страна на Украйна, които взеха на прицел „златното яйце“ на Москва – петролната индустрия. Целта на Киев беше да удари приходите на Русия и да отслаби военната машина. Отговорът на Москва е, че вместо обикновени палки, частните фирми вече ще разполагат с автомати „Калашников“ и по-тежко въоръжение.

Ситуацията в руския енергиен сектор става все по-напрегната. В република Башкортостан рафинериите вече приличат на крепости, опаковани в специални противокумулативни мрежи срещу дронове.

"Това вече не е просто охрана, а реална военна отбрана на цивилна инфраструктура“, коментират анализатори.
Още през октомври миналата година Русия обяви, че ще включи и резервисти в охраната на ключови обекти, за да запълни дупките в сигурността.