"Афис": Не издържам вече, казва всеки десети българин
Социалното разслоение продължава да се задълбочава паралелно с кризата с коронавируса. Такива са изводите на социологическата агенция "Афис", направени на базата на проучване, осъществено в периода 11-13 април.
При допитването по телефона са интервюирани 2085 пълнолетни български граждани.
На въпрос "Ако извънредното положение продължи, колко време можете да издържите финансово" всеки десети споделя – „Вече не издържам“. 5 процента от хората пък отговарят – „около седмица“.
Данните показват, че 31% могат да потърпят още около месец, а 26 на сто мислят, че могат да почакат още три месеца.
Сравнително спокойни са 30%, които смятат, че могат да изкарат на тоя режим половин година и повече.
Към средата на април обаче рязко е нарастнала тревогата на значителни групи от хора, които се усещат близо до „ръба“ във финансово отношение като резултат от ограниченията, наложени от извънредното положение, посочват социолозите.
В отговор на въпроса „Вие или член на вашето домакинство изпитвате ли някои от следните последици в резултат на извънредното положение“, близо 24% са потвърдили загуба на работно място.
Почти същият дял - 23.6 на сто - сочат, че член на домакинството е с намалено заплащане. От "Афис" уточняват, че двете категории само частично се застъпват.
28 на сто от запитаните съобщават и/или за съкращаване на работното време. 43 на сто от домакинствата са изпитали поне една от тези три последици. 11 на сто от домакинствата са претърпели и трите вида последица. Още 3 процента са загубили работно място и са претърпели намаление на заплащането, но без намаление на работното време.
Финансовият удар е по-силен при хора, чиито доходи и без това са ограничени. Сред населението като цяло преценяващите, че „живеят по-зле“ от останалите хора е 19 на сто, а сред изгубилите работа или част от заплащането и работните часове, този дял е около два пъти по-висок (съответно 47 на сто, 38 на сто и 41 процента).
Обхватът на пряко засегнатите в материално отношение хора говори, че в голям риск от обедняване изпадат големи групи граждани, коментират от "Афис". 14 на сто от домакинствата представляват около един милион души, в това число 800 000 пълнолетни. Ако бъде допусната депресия, за нарастващ брой хора рискът да изпаднат през процепите на социалната защитна мрежа ще стане трагична неизбежност.