"Екогласност": Въздухът в Елин Пелин е опасен, затворете прозорците!

При висока температура се отделят канцерогенни диоксини и фурани, обясни заместник-председателят на движението Петър Пенчев

Новини
09:45 - 26 Юли 2024
4380
"Екогласност": Въздухът в Елин Пелин е опасен, затворете прозорците!

Въздухът в Елин Пелин е опасен за дишане, предупреди в интервю за БНР Петър Пенчев, заместник-председател на Национално движение "Екогласност".

При висока температура се отделят диоксини и фурани, химични съединения, които са силно канцерогенни, обясни той.

Пенчев призова хората в цялата околност да затворят прозорците си и да използват маски – най-добре промишлени, но ако не разполагат с такива – и обикновени.

"Особено бременни и малки деца."

Мобилната станция не мери диоксини и фурани. Тя мери общи химични съединения. В България такава апаратура няма, коментира Петър Пенчев в предаването "Преди всички" във връзка с уверенията, че разположената след взривовете мобилна станция не засича опасни концентрации на вредни вещества във въздуха на града и околността.

Със съвети към хората в Елин Пелин се обърна председателят на здравната комисия в парламента Александър Симидчиев.

В профила си във Фейсбук Симидчиев обръща внимание, че всички,

които са навън, трябва да се приберат и да затворят прозорците.

Тези, които имат пречиствател на въздуха, могат да го включат. Това особено важи за семейства с малки деца, бременни и хора над 65-годишна възраст, пише Симидчиев.

Той препоръчва на страдащите от хронични белодробни болести (например астма или ХОББ) – да държат под ръка обичайните си инхалатори, особено тези за разширяване на бронхите.

При оплаквания като свиркане или стягане в гърдите, кашлица, по-обилни храчки или ускорен пулс, които не минават след обичайна доза на предписаните медикаменти,

да се търси лекарска помощ преди нещата да са се влошили допълнително,

допълва Александър Симидчиев.

Той дава и информация какво има в дима от фойерверки - повишени концентрации на метали като мед и барий, а освен това и въглероден оксид, азотни оксиди, серен диоксид.

Краткосрочно излагане на този дим може да влоши белодробното заболяване, причинявайки пристъп от астма или остър бронхит и повишавайки податливостта към последващи дихателни инфекции, допълва Александър Симидчиев и предупреждава, че възстановяването след по-интензивно вдишване на дим е различно за всеки и зависи от тежестта на излагането.