"Хиляда и една нощ" в Софийска опера за 100-ия юбилей на Фикред Амиров

Либретото е създадено от сценариста на Никита Михалков - Рустам Ибрахимбеков и от брат му Магсуд

Култура
11:07 - 05 Май 2022
1523
"Хиляда и една нощ" в Софийска опера за 100-ия юбилей на Фикред Амиров

С премиерния спектакъл "Хиляда и една нощ" ще бъде отбелязана 100-годишнината от рождението на азербайджанския композитор Фикред Амиров. Първите пет представления ще бъдат играни между 27 май и 1 юни, научи Lupa.bg от Софийската опера и балет.

Зрителите ще могат да се насладят на приказната история за Шехерезада, която с мъдростта и красотата си успява да стопли леденото сърце на суровия султан Шахриар. Диригенти са Ейюб Кулиев и Борис Спасов.

Хореографията е на световноизвестния балетист, хореограф и педагог Елдар Алиев. Той реализира втори балет за трупата на Софийска опера и балет. Преди 5 години поставя за първи път на софийската сцена "Корсар“, като запазва много от оригиналната хореография на Петипа, но я осъвременява така, че тя да отговори на очакванията, които има съвременната публика. Роденият в Баку балетист и хореограф през годините поставя балета "Хиляда и една нощ“ в Америка и Европа. 

Либретото е създадено от прочутите братя Ибрахимбекови. Рустам Ибрахимбеков е бъдещ съавтор на наградените филми на Никита Михалков, а Магсуд Ибрахимбеков - сценарист и режисьор. Те въплъщават концепцията си в две действия на балета и правят селекция от книгата, за да изберат трите най-популярни приказки, разказани от Шехерезада: Синдбад, Аладин и вълшебната лампа и Али Баба и четиридесетте разбойници. Всички истории демонстрират такива основни женски черти като любов, красота и мъдрост.

Фикрет Амиров е роден през 1922 г. в семейството на известния музикант  Машади Амиров, от когото наследява любовта към азербайджанската народна музика и тайните на древния музикален инструмент тар. Творчеството на Амиров обхваща най-разнообразни жанрове на музикалното изкуство - опери, оперети, балети. Създател е на нов жанр, наречен "симфоничен мугам“, в който смело вплита ориенталски мелодии в европейските класически музикални форми, имитирайки звученето на фолклорен оркестър.

През 1979 г. композиторът написва балета "Хиляда и една нощ" и го посвещава на съпругата си. На заглавната страница на партитурата е записано "На Аида, моята помощничка“. В партитурата Амиров използва безкраен репертоар от ударни инструменти - бонгос, том-томи, ксилофон, вибрафон, барабани, камбани, тимпани, чинели, за да се изрази богатството на арабската ритмика.

"Използването на женски хоров фон придава допълнителен нюанс и характер на музиката. Хоровото звучене се появява в ключови моменти, за да създаде определено настроение - или да изрази мъка в началото на балета, когато обречените на смърт жени скърбят или да възпее победата на доброто и женската сила в любовния дует на Шахриар и Шехерезада", посочва критиката.