"Изненадата" на деня: Вотът на недоверие не мина, кабинетът изплува
Против процедурата гласуваха 130, "за" бяха 72-ма от депутатите

Очаквано, и вторият вот на недоверие срещу правителството не мина. "За" процедурата гласуваха 72, против бяха 130, въздържали се нямаше. Такъв бе резултатът след прегласуване. С положителен вот се отчетоха "Възраждане", МЕЧ, "Величие", както и ДПС-ДПС.
ПП-ДБ спасиха уговорката и не участваха в гласуването. Минута-две след края на процедурата, половината министри бяха опразнили столовете си, както и доста депутати в пленарна зала, които явно дойдоха само, за да гласуват.
След резултата, Цончо Ганев от "Възраждане" заяви, че вотът е сменил конфигурацията на мнозинството - вместо ДПС на Доган, застанало ДПС на Пеевски и ПП-ДБ.
МЕЧ се зарекоха да продължат с опитите да свалят правителството.
Както казах - загуба на време, пълен неуспех, лаконичен бе веднага след гласуването лидерът на ДПС - НН Делян Пеевски.
Както предварително бе прието, веднага след най-важната точка в дневния ред, парламентарният шеф Наталия Киселова закри заседанието.
Вторият вот на недоверие бе внесен от МЕЧ, „Възраждане“ и „Величие“, този път заради „провала на правителството в борбата срещу корупцията“. Предишният, първи вот бе за неуспеха на външната политика.
Продължаваме като правителство на малцинството, каза Бойко Борисов часове преди вота. По думите му правителството е нестабилно, след като Конституционният съд е вкарал партия „Величие“ в парламента, за да може да има всяка седмица вот на недоверие.
Възнамерявам да свършим това, за което най-много хора са гласували за нас, каза пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в отговор на въпрос дали би потърсил подкрепа за правителството. Вкарахме ви в Шенген, ще ви вкараме и в еврозоната. Ако народът иска избори - избори, коментира Борисов.
Попитан отново за възможността да се разчита на тематични мнозинства в парламента, Борисов каза „да“ и посочи, че не случайно е благодарил на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), че не са се включили във вота на недоверие. Не може да декларираш подкрепа за еврозоната и европейското развитие и да работиш заедно с „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“, смята Борисов.
ПП-ДБ станаха обект на остри атаки, след като обясниха, че няма да подкрепят процедурата, а ще инициират свой вот за корупцията след 60 дни.
Правителството няма да падне и от нашия вот най-вероятно, защото Пеевски го държи, но поне целият български народ вече няма да има тези комедийни, театрални сценки от Борисов, всички ще знаят – Борисов и Пеевски са си заедно. Ако искате да гласувате прокорупционно, гласувайте за тях, ако искате да гласувате за проруската линия, гласувайте за „Възраждане“, ако искате проевропейски, антикорупционно – гласувайте за нас, каза още Петков.
Всеки един от вотовете на недоверие постигна своята важна цел – да разклати правителството – един от коалиционните партньори излезе. Кабинетът обаче си има нов партньор, който е силната личност – Делян Пеевски и „ДПС-Ново начало”, коментира предварително и Цончо Ганев пред Нова.
Той смята, че „вотът на недоверие свали маските” и когато се стигне до следващи избори „ще рухне мантрата, че изборите нищо не променят”, защото някои от тези, които участват в управлението сега, може и да не успеят да влязат в парламента.
Подкрепям правителството да прави добри неща за хората. В правителството не участваме и няма да участваме. Искам да работят за хората, да се развива България и да работят срещу олигархията. Това заяви лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски. Той добави, че ако правителството си върши работата, ще го подкрепя.
Моят тяснопартиен интерес е да има избори, моята партията е втора, аз ще имам два пъти повече депутати, но това не е важно. Важно е хората да са добре и България да е добре, коментира още Пеевски.
Попитан за вот на недоверие, който от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ могат да внесат след четвърти юни, лидерът на „ДПС – Ново начало“ отговори, че с тези хора неговата партия никога не би работил.
Снимки: Агнес Методиева