"Нова земя" на Вазов на сцената на Народния театър

Режисьорът Бина Харалампиева е събрала блестящ актьорски екип за спектакъла

Култура
12:40 - 07 Септември 2020
1579
"Нова земя" на Вазов на сцената на Народния театър

Иван Вазов определя „Нова земя“ като „роман из живота на българите през първите години след Освобождението“. Възторзи и падения, устрем към самоутвърждаване и политически битки, апостолска посветеност и безогледно търгуване се сплитат в тази кипяща от въпроси и горчиви прозрения творба. Тя е приета „на нож“ от читатели и критици след отпечатването си. Раната от това разминаване остава жива у Вазов до края на пътя му.

Днес обаче, „Нова земя“ има нова сила. Най-вече с драматичното сливане на болка и любов към българина и лутанията му, в което Вазов остава непостижим. Съдбата на главния герой Найден Стремски припомня вечния кръстопът пред интелигента: да остане верен на разбирането си за нравственост или да се потопи в доходоносни политически игри. Духовния водач, необходим и самотен, сега търсим също тъй напрегнато, както и в годините след Освобождението. И това е само едно от многобройните днешни разпознавания на вечни български тревоги в романа.

Режисьорът Бина Харалампиева поставя текста на Иван Вазов на сцената на Народния театър, носещ името на народния поет и писател. Тя е събрала блестящ актьорски екип. Иван Юруков играе Найден Стремски. Други обичани имена, които четем в разпределението: Валентин Танев /Хаджи Ахил/, Николай Урумов /Хаджи Смион/, Радена Вълканова /Кака Гинка/ и още много други. За отбелязване е и един интригуващ гастрол: в ролята на Иван Боримечката ще видим Герасим Георгиев-Геро.

Драматургичният текст е на Юрий Дачев, сценографията и костюмите са на Свила Величкова, музиката на Асен Аврамов. Премиерата се очаква в началото на декември.

„Нова земя“ е поредното заглавие в богатата театрална програма, посветена на 170 годишнината от рождението на Иван Вазов и предстоящото отбелязване на век от неговата смърт.

Замислен като продължение на „Под игото“, романът „Нова земя“ излиза през 1896 г. и е първи опит в литературата ни за епичен обхват на следосвобожденската реалност. Иван Вазов създава пъстра картина на нашата „нова земя“: изобразява многопластово и аналитично бита, психологията и обществено-политическите идеи на първото интелигентско поколение свободни българи, към което се числи и главният герой в книгата, Найден Стремски. Тъкмо чрез неговите думи авторът отправя апел към сънародниците си, който звучи актуално до днес:

„На България трябват сега мозъци с трезви мисли, глави, пълни с положителни знания; трябват наставници, които да възпитават младото поколение в човещина, да му образуват характер; трябват мъдри мислители, които да ръководят умовете към доброто и към напредъка! Какво не трябва? Трябват сили, знания, куражи, самоотвержености, които да градят, създават, оживотворяват – не да разстройват. Трябва да се въцари великата любов към труда. Трудът, който да покрие със златни ниви нашите безконечни изоставени полета, да раззелени с гора нашата оголена земя.“

Миналата година - почти четвърт век след последното си издание и в навечерието на 170-годишнината от рождението на Иван Вазов „Нова земя” излезе отново на книжния пазар от издателство „Кръг”. Дизайнерът и художник Капка Кънева оформя епичния летопис за следосвобожденска България в нов том с част от оригиналните илюстрации на Обербауер.