"Възраждане" внесе вота на недоверие към кабинета

Парламентарните групи на "Възраждане", "Морал, единство и чест" (МЕЧ) и "Величие" внесоха в деловодството на Народното събрание вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Те събраха 54 подписа за инициативата си, а основанието за вота е - системен провал във външната политика на страната.
Искането за вот на недоверие е по инициатива на "Възраждане". Според формацията вместо да защитава националния интерес, кабинетът следва сляпо конфронтационната линия на либералния елит в Брюксел, пренебрегвайки желанието на българския народ за мир, неутралитет и диалог.
"Под натиска на външни сили България бе въвлечена в чужд геополитически конфликт, без обществено съгласие и без стратегическа полза за страната", смятат от "Възраждане". И добавят, че санкциите срещу Руската федерация продължават да нанасят тежки щети на българската икономика, а огромни бюджетни средства се пренасочват към военна помощ вместо към здравеопазване, образование и социална подкрепа.
Вотът, чисто математически, няма как да мине, каза по-рано пред журналисти лидерът на "Възраждане". Това, че няма как да мине, не означава, че ние не трябва да внасяме нашите мотиви и да не представяме нашите аргументи, обясни той. И добави, че вотът на недоверие е най-силният инструмент от страна на опозицията и това ще е само първият вот на недоверие.
Той обясни, че от МЕЧ имали желание да внесат допълнителни мотиви, затова ги посъветвали да внесат следващ вот на недоверие с техните мотиви.