Райският газ зашемети депутатите - чудят се какво да го правят

В нито една държава в ЕС няма ограничителен или забранителен режим за диазотния оксид

Новини
13:00 - 24 Юли 2023
4305
Райският газ зашемети депутатите - чудят се какво да го правят

Къде, как и кога в общественото хранене е допустима употребата на диазотен оксид, познат като райски газ? Депутатите ще търсят отговори на тези въпроси, за да приемат или отхвърлят допълнения в Закона за храните.

Депутати, представители на здравното министерство и на Агенцията по храните дискутираха как да ограничат употребата на райски газ. Първите притеснения идват от здравните власти, защото в предлагания вариант се разширява обхватът на „заведения за обществено хранене“.

„Където ние като компетентен орган установяваме, че масово се намира този продукт – с мотива, че се използва за приготвяне на коктейли.“

На депутатите се наложи да уточняват какво е заведение за обществено хранене.

„Да не забравяме, че заведения за обществено хранене са и дискотеките, и нощните заведения.“

Азотният диоксид е разрешена добавка за изтегляне на сметаната от фабричните флакони при приготвяне на торти и коктейли, обясни д-р Димитров от Агенцията по храните.

По думите му това е „напълно разрешена добавка в храните“ по смисъла на европейското законодателство.

„Използването на разрешената добавка, която е разрешена даже в случаите на приготвяне на детски храни, когато се използва по основното си предназначение, а не за странични цели, е напълно легално и позволено от европейското законодателство.“

Бившият директор на агенцията, а сега депутат Христо Даскалов обаче предупреди, че именно в заведенията за обществено хранене „е големият проблем“.

„Само за последните няколко месеца няколко наши деца, хубаво насмъркани с този райски газ, просто се убиха и ги няма вече на този свят.“

Даскалов допуска, че тортите и коктейлите може да са само алиби за злоупотреби.

„Допуснем ли физическото присъствие на този райски газ в общественото хранене, нито БАБХ, нито медицинските органи ще могат да контролират дали си правим сметана, която ще я разпределим по тортата, или ще мине сервитьорката и ще даде да се насмърка поредното българско дете.“

При проверка винаги ще се намерят услужливи юристи, които ще обяснят, че

законът позволява райският газ да е в заведението за подготовка за коктейли, изрази своите опасения Христо Даскалов.

Колегата му Иван Иванов е още по-категоричен – този газ трябва да е забранен навсякъде.

„Нашата цел е в заведенията за обществено хранене да няма физически бутилки изцяло и единствено за пълнене с диазотен оксид. Това е пропуск – че не сме забранили продажбата им, свободната, в интернет.“

„Не би следвало да забраняваме нещо, защото то може да не се използва по предназначение, когато е разрешено да се използва за основното си предназначение" – гласи позицията на експертите,

според които утре може да излязат сладкарите и да питат „какво сте приели“.

Това провокира предложението да се възпрепятства пласирането на диазотния оксид в малки разфасовки, „които са практични и удобни сервитьорът да ги разнесе“, а вместо това да бъде в по-големи съдове.

Когато за трети път чу предупреждението, че депутатите се опитват да забранят нещо, което никъде в Европа не е забранено,

председателстващият комисията Росен Костурков реагира: 

„Няма в нито една държава такъв ограничителен или забранителен режим.

След като уточниха къде не може да се ползва диазотен оксид, депутатите преминаха към санкциите при неспазване на забраните. Иван Иванов предложи десеткратно завишаване на предвидените глоби – от 50 000 на 100 000 лева. Според Костурков обаче при високи глоби се корумпират осъществяващите контрола служители. Тъй като завишаването на глобите изисква отваряне на Закона за здравето, на този етап депутатите се отказват от идеята.