РАЗГЕЛЕ: След 3 часа закриха дебатите по Изборния кодекс
Депутатите приеха само името на новия законопроект

Повече от 3 часа депутатите спориха за изборните правила по същество, макар дебатът официално да бе само за наименованието на законопроекта за изменения в Изборния Кодекс.
Малко преди съвсем да изтече времето за работа на депутатите, Иван Ченчев от БСП предложи дебатите по заглавието да бъдат прекратени. 125 депутати гасуваха за, а 95 бяха против.
Никола Минчев от "Промяната" обяви, че първото искане за прекратяване на дебата не е минало, за да може Корнелия Нинова да направи изказването си. И обвини мнозинството, че е постъпило нечестно и некоректно.
Мирослав Иванов от ПП посочи, че е имало почивка, а парламентът вече е извън времето на пленарното заседание и всяко гласуване вече ще е нелегитимно. И отново повтори, че имат списък с депутати, които искат изказвания. Според него е имало само едно изказване от парламентарната им група. И обвини шефа на НС, че не дава думата на народните представители, нито пък спазва правилника. "Има толерантност към коалиционните партньори от хартиената коалциия. Г-жа Нинова се изказва 10 мин. при ограничение от 5 мин.", обвини мнозинството Иванов, а съпартийците му отново наскачаха от местата си.
Йордан Цонев от ДПС обяви, че вместо 15 мин. почивката е била половин час. "Важно е в колко часа продължава заседанието и това е регистрирано. Разискванията са прекратени", отсече той. Според него вече следва гласуване, дали ще е днес или утре, няма значение. Според него само един народен представител от ПП се е изказал по същество, а другите са минали през процедури.
Мисля да прекратим това, с което започнахме, опита се да въдвори ред председателстващият Росен Желязков. "Цял ден се упражняваме в т.нар. злоупотреба с правото. Използваме определен инструмент в правилника с цел, обратна на тази, с която е създаден. Всички тези процедури дведоха до това да не може да се приеме единственото безспорно нещо - наименованието. Целият ден посветихме на тези безплодни процедури", обобщи той. И обяви, че ще подложи на гласуване наименованието. А от ПП отново наскачаха край трибуната. 123 гласуваха "за", 36 - "против" и така в крайна сметка поне името на закона мина.