Речникът на Кембридж избра "манифест" за дума на 2024 година
Речникът на Кембридж избра "манифест" за дума на 2024 година, след като знаменитости като певицата Дуа Липа и гимнастичката Симон Байлс говориха за "манифестирането" (проявяването) на своя успех, предаде Пи Ей мидия/ДПА.
Терминът, който набра популярност в ТикТок (TikTok) и други социални медии, e прегледан близо 130 000 пъти на сайта на речника тази година, което го прави една от най-търсените думи на 2024 г.
Уендалин Никълс, мениджър на издателството на речника на Кембридж, каза, че търсенето на думата манифест се е увеличило "значително" тази година.
"Употребата ѝ нарасна значително във всички видове медии поради събитията през 2024 г.
и показва как значенията на една дума могат да се променят с течение на времето", каза тя.
Певицата Дуа Липа каза тази година, че е "манифестирала" своето участие като хедлайнер на фестивала Гластънбъри.
Според лексикографите терминът "да се манифестираш" ("да се проявиш") е еволюирал, за да се използва в смисъла на "да си представиш, че постигаш нещо, което искаш, с убеждението, че като го направиш, вероятността то да се случи е по-голяма".
Д-р Сандер ван дер Линден, автор на книгата "Психология на дезинформацията" и професор по социална психология в университета на Кембридж,
предупреди, че идеята за манифестиране на успех няма научна обосновка.
"Манифестирането е това, което психолозите наричат "магическо мислене" или общата илюзия, че определени умствени ритуали могат да променят света около нас", каза той.
"Манифестирането придоби огромна популярност по време на пандемията в ТикТок с милиарди гледания, включително популярния метод 3-6-9, който призовава да записвате желанията си три пъти сутрин, шест пъти следобед и девет пъти преди лягане".
"Тази процедура насърчава обсесивно и компулсивно поведение без забележими ползи", продължава д-р Дер Линден.
"Можем ли обаче наистина да обвиняваме хората, че опитват това, след като известни личности открито "манифестират" успеха си?
Манифестирането на богатство, любов и власт може да доведе до нереалистични очаквания и разочарование", казва още професорът.
"Помислете за опасната идея, че можете да излекувате сериозни заболявания просто като си го пожелаете", допълва той.
Според него има добри изследвания за стойността на позитивното мислене, самоутвърждаването и поставянето на цели.
"Изключително важно е обаче да се разбере разликата между силата на позитивното мислене и преместването на реалността с ума - първото е здравословно, докато второто е псевдонаука", казва още д-р Сандер ван дер Линден.
Най-старият смисъл на думата "манифест" - която английският поет Джефри Чосър през 14-и век изписва като manyfest, е прилагателното, означаващо "лесно забележим или очевиден".