Рекордна загуба: „Български пощи” потъва
Държавната компания е на минус с 41 млн. лв. само за 9 месеца
Държавната компания "Български пощи" продължава да трупа рекордна загуба. За първото полугодие на 2022 г. тя е около 25 млн. лв., а за деветмесечието нараства на 41 млн. лв.
Това стана ясно от представените данни от вицепремиера и министър на транспорта Христо Алексиев от парламентарната трибуна в отговор на депутата от БСП Георги Свиленски.
Лошите финансови резултати на държавната компания не са нещо ново. Те се трупат от години, но през 2022 г. достигат внушителни размери. Причините за това са комплексни, стана ясно от изказването на Христо Алексиев и от публикувания финансов отчет на дружеството.
Загуби за 41 милиона лева
"Български пощи" продължава да губи позиции на пазара в предоставянето на пощенски услуги за сметка на частния сектор.
Това се случва на фона на растящ пазар на куриерските услуги заради бума на онлайн търговията през последните години. Въпреки смените на шефовете и назначаването на топ мениджъри тази тенденция не може да бъде пречупена.
За първото полугодие на годината със 7.3 на сто спада предоставянето на универсална пощенска услуга. За последните 10 години пазарният дял на "Български пощи" се е свил от 24% на 6.2% при пощенските услуги, сочат данните на Комисията за регулиране на съобщенията, цитирани от Георги Свиленски.
Като друга причина за влошаване на финансовите показатели на държавната компания се сочи кибератаката от пролетта на тази година. Тя е парализирала работата на "Български пощи" в продължение около месец - в периода от 16 април до 12 май 2022 г., става ясно от публикувания финансов отчет за полугодието.
Пак според него безплатното разпространение на вестниците също води до загуби за "Български пощи". Третото правителство на Бойко Борисов задължи държавната фирма да разпространява безплатно печатни издания през 2020 г.
"Български пощи" обаче превъзложи тази дейност чрез обществена поръчка на "ВИП Секюрити" за 60 млн. лв. за 4 години. През тази година е подписан анекс към договора за увеличаване на парите заради поскъпването на горивата с над 10%.
Георги Свиленски припомни, че още преди 2 години БСП е предупредила, че това ще носи загуби на държавното дружество. "Сега става ясно, че "Български пощи" не извършва разпространението на печатните издания, а го преотдава на частна фирма. Няма как, когато преотдавате една дейност на частна фирма, а не я вършите вие директно, да не трупате загуби", коментира Свиленски.
Повишените цени на ток, горива и консумативи през тази година, както и увеличените заплати на служителите също са довели до влошаване на финансовите резултати на държавната компания, е посочено в анализа на отчета.
Така към 30 септември "Български пощи" има приходи от около 155 млн. лева и отчита загуба от 196 млн. лева, посочи Христо Алексиев. По думите му счетоводната загуба от цялата дейност за деветмесечието на 2022 г. е 41 685 000 лева.
"Потвърдиха се опасенията ни за влошаване още повече на финансовото състояние на "Български помощи", и то в третото тримесечие, за което отговорност има служебното правителство", коментира Георги Свиленски. Той отбеляза, че за трите месеца на управление на служебния кабинет загубите са 16 млн. лв.
Европроект за 100 млн. лева
На фона на лошите финансови резултати на "Български пощи" държавното дружество трябва да изпълнява проект по Плана за възстановяване и устойчивост за около 100 млн. лв.
Той предвижда пощенските станции да станат отдалечени точки за обслужване на населението и да предоставят услуги по телемедицина. За целта е заложено модернизирането на около 450 пощенски станции в отдалечените места и обучението на пощенските служители с нова техника.
Според първоначално представения график изпълнението на този проект трябваше да започне през лятото на тази година, но няма публична информация това да се е случило.
Този проект се изпълнява в партньорство с Министерството на здравеопазването и общините, които неотдавна се оплакаха, че липсва координация по изпълнението му.
По проекта беше заложено още и пилотно изграждане на зарядни станции за електромобили в до 100 избрани населени места в селските райони с туристическа дейност, но към момента няма информация нещо да се прави.
"Български пощи" бяха избрани да са водещият партньор по реализацията на проекта, тъй като дружеството има 2500 работещи пощенски станции, от които 1900 в селата, с което обхваща 47% от територията на страната.
Останалата част се покрива с мобилни пощенски станции и коли и така на практика дружеството е единственото, което обслужва цялата територия на България. В компанията работят над 8600 души. През тази година около 400 души са напуснали работа, като основната причина е в ниското заплащане. Средната заплата е около 850 лв.
"Мотивацията няма как да бъде на необходимото ниво, ако продължават да работят на минималната заплата, а служебният кабинет, в който Вие сте вицепремиер, даже не предвижда тя да бъде увеличена", обърна се Свиленски към министър Алексиев.
Смяна на ръководството
Социалистът призова служебният министър на транспорта да спре конкурсите за смяна на ръководствата в държавните фирми под шапката на министерството. Свиленски заяви, че това е работа на редовното правителство, а не на служебния кабинет.
В момента тече поредната процедура по смяна на ръководството на "Български пощи". Настоящото беше назначено през май тази година след хакерската атака. За целта служебният министър на транспорта Христо Алексиев обяви конкурс. По-късно същото направи и Агенцията по публичните предприятия и контрол.
Георги Свиленски обърна внимание, че в конкурсната процедура за директор в "Български пощи" има изискване кандидатите да имат 5 или 3 години управленски опит без значение какъв. "Може да си управлявал една кафе-сладкарница 5 години и това автоматично те прави допустим кандидат за управител на "Български пощи". Това е недопустимо", каза социалистът.
"Всички ние като народни представители и бъдещото правителство трябва да положим усилие за това "Български пощи" да бъде по-равностоен играч на този пазар и да не поема само губещата част от дейността, а да може да се намеси на пазара на печелившите услуги.
Да направим така, че "Български пощи" да бъде едно печелившо дружество, с което българската държавата може да се гордее пред своите граждани и пред чуждите си партньори", призова Свиленски от парламентарната трибуна.
През годините държавата е полагала много усилия в посока на стабилизиране на "Български пощи", но финансовите му резултати показват, че като че ли посоката е към неговото съсипване - една безкрайна черна дупка, в която се излизат периодично държавни пари, нещо като БДЖ.