Рибари се вдигат на протест срещу изграждането на ветропаркове в Черно море

Не сме против зелената енергия, но нека вятърните централи да бъдат изградени извън риболовните зони, настояват от бранша

Актуални новини
10:00 - 29 Януари 2024
3623
Рибари се вдигат на протест срещу изграждането на ветропаркове в Черно море

Рибари от Северното Черноморие са против част от текстовете, заложени в новия закон за енергията от възобновяеми източници. В законопроекта се предвижда изграждане на вятърни централи в Черно море около Шабла и Каварна. Притесненията на рибарите са, че след изграждането на ветропарковете ще бъдат ограничени риболовните зони, в които работят и това ще доведе до значително намаляване на улова.

"Риболовните зони са между 0 и 100 м. Това са зоните в Черно море, където има живот. Преди два месеца имахме среща с фирма посредник във Варна, за да ни вземе мнението. Все пак това мнение нито беше зачетено, нито беше отразено в протоколите. Защо тези вятърни мелници ще се изграждат точно там, където работим?", заяви председателят на сдружение “Черноморски изгрев” Емил Милев пред БНТ. Той обясни, че рибарите не са против изграждането на вятърните централи.

"Ние не сме против зелената енергия. Нито сме против изграждането на тези ветропаркове, но да бъдат изградени извън риболовните зони", обясни още Емил Милев.

"Ако законът бъде приет в този си вид ще бъдем ощетени. Тези ветропаркове ще са на пътя на рибата. Доказано е вече, че тези ветропаркове обръщат теченията. Готови сме за протест, ако се наложи", каза рибарят Красимир Петров.

Развитието на вятърни паркове в морето не трябва да бъде за сметка на рибарството, се посочва в позиция на Българската морска камара (БМК), разпространена в понеделник до медиите. От организацията посочват, че е необходимо експертно прецизиране на текстовете, приети на първо четене от Народното събрание, по законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства.

По думите на председателя на камарата – кап. Александър Калчев, вносителите на законопроекта трябва да имат предвид съображенията на сектор "Рибарство и аквакултури", тъй като в него са заети хиляди българи.

Позицията на БМК е, че не може да се оспори нуждата от ясно нормативно регулиране на развитието на офшорния сектор у нас, но тези процеси не бива да се случват за сметка на други браншове на синята икономика, сред които е и морският туризъм.

От камарата настояват за цялостен анализ на състоянието на морската икономика, биоразнообразието и морските ресурси и идентифициране на потенциалните негативни въздействия върху тях при реализиране на енергийни проекти за възобновяеми източници в Черно море.