Родители на протест, искат оставката на Сачева

Социалният министър обяви обвиненията на демонстрантите за безпочвени

Новини
13:45 - 05 Февруари 2020
2383
Родители на протест, искат оставката на Сачева

20-ина души от "Системата ни убива" и “Изправи се. БГ" се събраха на протест под прозорците на социалното министерство и поискаха оставката на социалния министър Деница Сачева.

Демонстрантите развяха черни знамена и плакати, на които Сачева е изрисувана с удължен нос, а под снимката й пишеше "Лъжец". Протестиращите обявиха, че министърът не казва истината за Закона за социалната помощ и Закона за социалните услуги и поискаха нейната оставка.

Родителите пуснаха записи от изказвания на министъра пред медиите, с които тя обяснява, че Законът за социалните услуги не се отнася до отнемане на деца от техните родители, след което ораторите призоваваха да се скандира, че това е лъжа и отново да се иска нейната оставка, тъй като, обявиха те - в  отложения с пет месеца закон пише, че той се отнася до всички деца в България.

От организаторите на протеста заявиха, че имат своите забележки към двата законопроекта и са ги дали на социалното министерство, както и че продължават да се надяват техните забележки да бъдат чути.

От своя страна, социалният министър коментира пред журналисти, че не разбира повода за организирания протест под надслов - „Да изобличим лъжите на министър Сачева:

"Говорят за лъжи, които са изречени, но нищо конкретно нямаше от това. Ако вие знаете нещо ще се радвам да ми кажете. Говори се отново за стратегията за детето, за която вече многократно сме казали, че няма. Спомена се и СЕТА, той по никакъв начин не засяга социалните услуги, говори се за Закона за личната помощ, така че не знам за какво са протестите“.

По-рано в отговор на отправяните обвинения, че социалната система в България отнема деца от родителите им, Деница Сачева заяви пред БНР, че те са безпочвени:

"Българската социална политика не работи по разделянето на децата от семейството, напротив, около 1350 са децата, които са били в риск от изоставяне, тоест семействата им са искали да ги изоставят, а не държавата да ги вземе. И там държавата е работила за това децата да останат в семействата си, а около 350 са тези деца, които са били изведени с временни мерки за настаняване извън семейството и които са реинтегрирани обратно в семействата си, след като семействата са получили необходимата помощ в социални услуги или социално подпомагане", каза социалният министър.