Роми срещу бежанци от Украйна: Какво се случва в Чехия
В събота се стигна до сбиване между двайсетина украинци и местни хора от малцинството
Инциденти в два чешки града прераснаха в насилие между местни роми и украински бежанци. В страната вече има масови антиукраински демонстрации. Как се стигна до напрежението?
"Украинци, отивайте си у дома! Това е нашата страна, ние искаме сигурност". Такива лозунги издигат участниците в демонстрациите от последните дни в чешкия чешкия град Пардубице. В тях се включват стотици местни роми, протестиращи срещу украинските бежанци, от които се чувстват застрашени.
В събота в Пардубице, Средна Бохемия, се стигна до сбиване между двайсетина украинци и местни хора от ромското малцинство. Полицията задържа трима души, един от ромите беше приет в болница с прободни рани. Видео с нападението с нож срещу мъжа се разпространи светкавично в социалните медии.
Отношенията между ромите и украинските бежанци в Чехия са напрегнати от средата на юни.
Тогава един млад ром в Бърно беше намушкан с нож от украинец и почина.
Нападателят украинец е бил раздразнен от това, че група ромски младежи слушали силно музика в трамвая, по информация на сайта Idnes.cz.
"Тук сме си у дома"
Няколко дни след това убийство имаше антиправителствена и антиукраинска демонстрация с активното участие на проруски провокатори. Миналата неделя на протеста в Пардубице също бяха издигнати антиправителствени и антиукраински лозунги.
"Тук сме си у дома", скандираха ромите и настояваха да бъдат защитени от "украинските насилници".
Те обвиняват бежанците, че са агресивни и под влияние на алкохола. "Искаме да обърнем внимание на правителството, че сме граждани на тази страна, не обикаляме въоръжени из града и не нападаме другите", изтъкнаха демонстрантите. Ромският активист Фердинанд Баник заяви пред журналисти, че
не става въпрос за изолиран случай на насилие и че конфликтите между украинци и роми стават все повече".
Министърът на правосъдието Павел Блажек разкритикува демонстрантите, че не са обявили протеста си пред властите, респективно са нарушили закона за събиранията. "Самата проява и участието в нея са незаконни. Конституцията и законите трябва да важат за всички - за мнозинствата и за малцинствата", написа той в Туитър.
Подкрепа за украинците за сметка на ромите?
Голяма част от ромите в Чехия са на социални помощи. Много от тях имат чувството, че украинците се ползват с предимство при оказването на социална подкрепа. През пролетта се стигна до многократни сблъсъци между украинци и роми пред бюрата по труда - и двете групи с искания за социални помощи. При много от случаите се наложи намеса на полицията.
От началото на войната в Украйна през февруари 2022-а година Чехия е приела стотици хиляди бежанци. В момента на територията на страната живеят 400 000 украинци. До момента те можеха да разчитат на по-големи социални помощи от чешките граждани, ползващи се с този вид подкрепа - държавата например поемаше изцяло разходите им за наем. Междувременно тези услуги бяха прекратени за украинците, които се намират повече от шест месеца в страната. Официалното обяснение: така трябва да бъдат създадени еднакви условия за всички жители на Чехия.
Според чешки експерти ромите се чувстват пренебрегнати и на пазара на труда. "В обществен план украинците все още стоят по-високо от ромите", казва социалният антрополог Матуш Йелинек.
Фалшиви информации от Русия
Извън това проруски групи целево са се насочили към ромите, за да разпространяват сред тях дезинформации и омраза срещу украинците, казва пред ДВ правителствената пълномощничка по въпросите на ромското малцинство Луцие Фукова. "И без друго ромите са разочаровани, тъй като на тях гледат като на втора категория граждани."
Чрез фалшивите информации в социалните мрежи лесно се насаждат антиукраински настроения. Хората от това малцинство бяха податливи и спрямо дезинформациите по време на пандемията, припомня тя. "Сега дезинформационните кампании са си намерили нова тема - украинците", казва Фукова. Тя вижда изход в насърчаването на образованието на ромската общност. Трябва да бъдат създадени условия, които позволяват на ромите да завършат училище или дори да следват.
Ромите в Чехия имат вековна история
В Чехия живеят около 250 000 роми. Тяхното присъствие в страната датира от 15 век. Но точно толкова дълга е и историята на тяхната дискриминация. По време на Втората световна война повечето от тях стават жертва на нацисткия терор - само 600 души оцеляват от лагерите за унищожение. Но след войната броят им отново рязко се увеличава.