Рубио отсвири лондонската среща, какво следва за Украйна
Отказът на държавния секретар на САЩ е ясен знак за криза в комуникацията между Киев и Вашингтон

Отказът на държавния секретар на САЩ Марко Рубио да участва в лондонската среща, посветена на украинския мирен процес, не е просто промяна в графика. Това е ясен знак за криза в комуникацията между Киев и Вашингтон - и началото на нов етап в международната игра около войната в Украйна, пише кореспондентът на Би Би Си в Украйна Святослав Хоменко.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио е отменил участието си в срещата в Лондон, посветена на мирното урегулиране на войната в Украйна, защото Киев не е готов на териториални отстъпки, съобщава The Washington Post, позовавайки се на неназовани американски официални лица. Причината за решението
е нарастващо напрежение между Вашингтон и Киев,
свързано с различията в подхода към преговорния процес.
Украйна все още може да каже "НЕ" на САЩ
Фактът, че преговорите в Лондон се провалиха още преди да започнат на най-високо ниво, показва, че Киев не е загубил способността си да отказва, дори когато натискът идва от ключовия му съюзник. Планът, предложен от администрацията на Тръмп, не съдържа реални гаранции за сигурност, предвижда териториални отстъпки и де факто отразява руските цели, представени още в началото на т.нар. "специална военна операция".
Приемането на подобна схема би било не просто геополитическо поражение, а личен политически крах за президента Зеленски, който рискува вътрешна дестабилизация, ако се съгласи на условия без ясни придобивки за Украйна.
САЩ: временно оттегляне или стратегическо отдръпване?
Големият въпрос сега е дали САЩ наистина ще се самотстранят от "украинския въпрос", което би било първото външнополитическо поражение на Доналд Тръмп, или ще се върнат с по-балансирано предложение.
Отказът на Рубио може да се тълкува и като демонстрация на разочарование от американска страна. Но самият факт, че неофициалните канали с Москва остават активни, говори, че Белият дом не е приключил играта.
Европа пред изпитание: ще заеме ли мястото на Америка?
Лондонската среща трябваше да даде отговор и на още един въпрос: има ли Европа капацитет да действа без САЩ? Засега няма признаци, че Париж, Берлин или Брюксел са готови да заменят Вашингтон като водещ фактор във военната и дипломатическа подкрепа за Киев. Но възможността за такъв сценарий се увеличава — особено ако САЩ изберат курс на ограничено участие или натиск за примирие на всяка цена.
Не е изключено ключови разговори за бъдещето на сигурността в Европа да се случат не в Лондон или Рияд, а... на погребението на папа Франциск в Рим, където се очаква присъствието на Тръмп, Зеленски и европейски лидери. Историята обича символизма — и такива поводи понякога се превръщат в сцена за неочаквани геополитически обрати.
Москва: формули без финал
Дори при хипотетично украинско съгласие с предложенията на Тръмп, няма гаранция, че Русия ще отговори също с "да". Кремъл неведнъж е използвал подхода "ние сме за, но...", последван от нов списък с условия - от пълно демилитаризиране на Украйна до отказ от четири области. Затова без ясни, двустранни и международно гарантирани условия, всяка сделка рискува да бъде временна и крехка.