Румен Радев: Няма преговори за по-евтини F-16
Правителството предприе ход за сваляне на цената чрез единствения възможен начин – орязване, и то жестоко, на пакета, критичен е президентът в „Панорама”
Президентът Румен Радев разкритикува сделката със САЩ за закупуването на самолети F-16, като даде подробности, които не бяха ясни до момента.
Държавният глава коментира ситуацията пред Бойко Василев в „Панорама”. Ето основната час т от интервюто, качено на сайта на БНТ.
БНТ: Г-н Президент, приемате ли покупката на F-16?
Румен Радев: Първо, за съжаление дебатът за този самолет отдава се изроди и излезе извън обхвата на обективните критерии. След опорочената процедура за избор с мотив малко на брой, скъпи, но с големи възможности самолети, сега се движим към малко на брой все още скъпи, но с жестоко орязани възможности самолети. Искам да направя едно много важно уточнение - F-16 е самолет с високи съвременни способности.
С такива са също и Еврофайтър, и Грипен, но въпросът тук съвсем не е само в самолета, който ни се представи като единствения залог в тази сделка. Самолетът е само на върха на една огромна пирамида, на един сложен пакет, който включва и самолетите, и въоръжението, и спомагателното оборудване на земното оборудване за поддръжка и логистика, оборудване за анализ и подготовка на мисиите, обучението на летците и техниците. Ако един от тези компоненти не е пълноценен, бойните възможности драстично се свиват.
БНТ: А не е ли?
Румен Радев: Ще стигнем и до там. Нека да припомня обаче какви бяха обещанията - че ще достигнем приемлива цена, близка до първоначалната финансова рамка, че ще има разсрочено плащане, силен обсег индустриално сътрудничество,
че ще вземем самолет с големи, съвременни бойни способности, а не някаква играчка, спомняте си, самолет, с който ще можем да водим война и да можем да нанасяме високоточни удари по земни цели и че единствено при F-16 ще имаме пълен пакет въоръжение
- от-до, пълен боекомплект и че единствено при F-16 няма да има никакви скрити разходи, но реалностите разкриват непрекъснато, бих казал, наивността и неподготвеността на българското правителство по отношение на американското законодателство и програмата FMS (Foreign Military Sales).
Мога да кажа, че тази програма е ясна, прозрачна, с много установени и точни процедури и с нея се работи така - ако ти искаш 8 самолета с точно такива способности да летят по толкова часа на година, задължително трябва да придобиеш този пакет от оборудване, обучение и услуги, и той струва точно толкова. И в началото на юни американското правителство отправи своята публична оферта към България на стойност за нашите минимални задължителни изисквания 3,45 млрд. с ДДС и то при 100-процентово авансово плащане.
И тук започна най-лошото. Искам да кажа нещо много важно, по тази програма FMS преговори за сваляне на цената няма, въпреки че се представиха някакви такива пози, че, видите ли, водим някакви пазарлъци, преговори.
Единственият начин за сваляне от този ясен ценоразпис е да се откажеш от нещо и най-лошото е, че за да влезем в някаква приемлива цена, правителството предприе ход за сваляне на цената чрез единствения възможен начин – орязване, и то жестоко, на пакета. Миналата седмица ние получихме вече предложение за проекто-договор.
Цената вече я обяви дори и премиерът, но този пакет е значително орязан, като започнем от бройка двигатели, брой на летци и техници за подготовка, интегрираната логистична поддръжка, запасните части, всичко това е орязано, тренажорният комплекс също е с намалени параметри, да не говорим, че оборудването за оперативно летище го няма.
Изграждането инфраструктурата многомилионна в авиобаза "Граф Игнатиево" е изцяло за наша сметка, така е и за транспорта и още нещо - ракетите въздух-въздух са сведени до символична бройка,
а високоточните оръжия за действие върху земна цел, т.е., основният мотив многоцелеви способности, се е изпарил.
Няма нито един високоточен боеприпас, само няколко и то символично на брой свободно падащи бомби, които се хвърляха през Втората световна война.