Румен Радев откри бизнес форум в Испания
България е известна като стартъп столица на Източна Европа, похвали се президентът
"Кризите, които връхлетяха Европа показаха, че ЕС може да успее само ако насърчим повече европейски компании да развиват, внедряват и произвеждат заедно". Това заяви президентът Румен Радев, който в рамките на посещението си в Мадрид откри Испанско-български бизнес форум, съобщават от пресцентъра на Президентството.
В бизнес делегацията, която придружава държавния глава, са включени редица представители на български компании в областта на информационните технологии, туризма, земеделието, строителството и други, които обсъдиха със свои партньори от Испания реализацията на общи проекти.
Държавният глава подчерта, че предизвикателствата пред европейското семейство са много и българският и испанският бизнес, събрани заедно, показват, че могат да дадат отговор, да бъдат много по-ефективни и конкурентоспособни.
Президентът подчерта, че форумът среща представители на почти всички сектори от икономиките на двете страни. Румен Радев изрази позицията след проведените срещи днес, че трябва да бъде преодоляно фрагментирането на европейската отбранителна индустрия и България и Испания имат потенциал да си сътрудничат в научно-технически проекти, във военната наука, технологии и производствата.
"Нашият най-голям капитал са хората. Младите хора на България завоюват призови места във всички международни олимпиади по цял сват в областта на физиката, информатиката, природните науки и лингвистиката и се конкурират успешно със световни сили като САЩ, Китай, Русия", подчерта българският президент.
По думите на държавния глава България е известна и като стартъп столица на Източна Европа. Това дава и перспективи за сътрудничество между двете страни в областта на информационните технологии и иновациите. Президентът отбеляза и откриването в България на първия в Източна Европа Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT.
Бързото развитие на автомобилната индустрия в България също бе откроено като потенциална област за сътрудничество от взаимен интерес. “Испания се очертава все повече като водещ фактор в автомобилната промишленост и очакваме развитие на съвместни проекти”, отбеляза Румен Радев. Държавният глава посочи и химическата промишленост, биотехнологиите и иновациите като перспективни сфери за развитие на двустранните отношения.
Испания е сред първите 10 инвеститори в България. В периода януари-ноември 2021 г. стокообменът между България и Испания е в размер на 1.5 млрд. евро и отбелязва ръст от 34,5%. Износът за Испания се е увеличил с 43,2% и е в размер на 870,7 млн. евро, като заема дял от 2,7% от общия износ на страната. Вносът се е увеличил с 24,6% и е в размер на 666,3 млн. евро с дял от 2%.
Президентът Румен Радев подчерта и възможностите на туризма като перспективна сфера за сътрудничество между България и Испания. В периода януари-октомври 2021 г. България е посетена от 19264 испански туристи, отчита се ръст с 48.7% в сравнение със същия период на 2020 г.
По време на форума в присъствието на президента Румен Радев беше подписан Меморандум между Българската стартъп организация и Испанската асоциация на стартъпите, съобщават още от пресцентъра на Президентството.
"България и Испания имат отличен политически диалог, който се гради на взаимно доверие, и това е солидна основа за развитие на двустранните отношения", заяви държавният глава пред журналисти в Мадрид.
Радев разговаря с министър-председателя Педро Санчес и с председателя на Конгреса на депутатите на Кралство Испания Меричел Батет. Партньорството в енергетиката, икономиката и сигурността, както и рисковете за Европа, които произтичат от войната в Украйна, бяха акценти на двете срещи. Обща бе позицията, че преодоляването на многобройните предизвикателства, пред които са изправени държавите членки на ЕС и особено социално-икономическите последици от войната в Украйна, енергийната криза и инфлацията, изискват взаимодействие и взаимна подкрепа в рамките на съюза. Европейският съюз остава единен в защитата на принципите на демокрация и върховенство на правото, беше подчертано на двете срещи.
Румен Радев подчерта, че потенциалът за сътрудничество между България и Испания е огромен и открои развитието на високите технологии, съвместното разработване и внедряване на отбранителна техника и изграждането на „зелена икономика“.
„Испания е втората по големина туристическа дестинация в света с целогодишен туризъм. Това е нещо, което ние също трябва да направим в България, следвайки този много развит опит“, отбеляза Румен Радев и открои, химическата индустрия, биотехнологиите и селското стопанство като особено перспективни сфери от взаимен интерес.
Прилагането на Плановете за възстановяване и устойчивост на България и Испания са допълнителна важна област, в която двете държави могат да си партнират, беше общата позиция по време на срещата на Румен Радев с Педро Санчес.
Държавният глава изрази признателността на страната ни за подкрепата на Испания в охраната на българското въздушно пространство, което укрепва съюзническите отношения между двете страни.
ЕС трябва отсега да вземе превантивни мерки, за да не бъде тежко засегнат от вторичните ефекти на войната в Украйна и да не се стигне до продоволствена криза в съседните на Европа региони, която да генерира нова миграционна вълна към Стария континент, призова още Румен Радев. Държавният глава подчерта, че страната ни ще продължи да бъде надежден партньор и в рамките на възможностите си ще доставя зърнени храни за Испания. Изключително важно е обаче да се съхранят и възможностите за доставки на зърнени храни от Украйна, която е вторият по-големина износител на зърнени култури в Европа и чиито черноморски пристанища в момента са блокирани.
„Ние правим всичко възможно включително с българската общност в Украйна, която взема голям дял в производството на пшеница, да направим така че да помогнем износът да се осъществи“, допълни президентът като подчерта, че това е въпрос на работа на двете правителства.
Румен Радев изрази признателността си за доброто отношение на институциите в Испания към голямата българска общност в страната, която надхвърля 200 000 души и е отлично интегрирана в испанското общество, като съхранява и активни връзки с България.
В отговор на журналистически въпрос за изпращането на военна помощ от България за Украйна президентът напомни, че за разлика от други държави, България има огромна историческа общност в Украйна и стотици хиляди наши сънародници вече са в зоната на конфликта. Румен Радев отново призова за отговорно отношение по темата и добави, че позицията на страната ни се разбира от много европейски лидери и е време да се разбере и от някои български политици.
Попитан какви са възможностите за решаване на проблема с газовите доставки за България, Румен Радев посочи, че темата "е в полето на изпълнителната власт", но решенията на правителството трябва да водят до това „цената за българските потребители и индустрия е да е възможно най-ниска“.
"Цинично е в енергийно най-бедната държава в Европейския съюз, с най-бедното население, да кажеш, че ще намерим друг начин и ще плащаме по-скъпо", заяви Румен Радев. Президентът подчерта, че някои хора могат да плащат по-скъпо, но голяма част от обществото ни „е на ръба“ и не може да плаща и апелира тези, които могат да си позволят да плащат по-скъпо и взимат решенията, да помислят за хората, които нямат тази възможност. „Най-важно, за нас е каква ще е цената. Правителството трябва да вземе предвид всички тези фактори, цената на първо място, и тогава да намери решение“, коментира президентът.