Русия и Япония в спор за Чебурашка (ВИДЕО)
"Союзмултфилм“ иска да си върне продадените на Токио права върху образа на анимационния герой
Руската студия "Союзмултфилм“ иска да си върне правата върху образа на анимационния герой Чебурашка, които бяха продадени преди 16 години на японската компания "Ес Пи Интернешънъл", съобщава ТАСС, цитирайки директорката на студията Юлиана Слашчева. Правата за разпространение на филми с образа на малкото плюшено животинче в Япония са продадени до 2023 г.
Преди дни в Страната на изгряващото представиха първа серия от нова анимационна поредица за Чебурашка в 3D формат. Излъчването е посветено на 10-годишнината от първото появяване на Чебурашка в японски вариант. В японската версия историята започва отново, но по различен начин. В първата серия, с дължина 3 минути, Крокодилът Гена открива Чебурашка в кашон с портокали.
Японските зрители гледат за първи път този епизод през 2010 г. по телевизионния канал „ТВ Токио“. Оттогава Чебурашка се радва на огромна популярност в Япония и магазините са пълни с плюшени играчки и сувенири с неговия образ.
Директорът на "Союзмултфилм" обясни пред журналисти, че предишното ръководство на руското киностудио е предоставило правата на японската компания преди 16 години. Сега между руската и японската компании съществуват сериозни разногласия за срока на действие на договора и неговите условия.
"Смятаме текущата версия на договора за недействителна и сме уведомили за това японците. Сложността възниква от факта, че договорът е съставен по японското законодателство и всички въпроси, включително и по съдебен ред, трябва да се решават в Япония и изискват сериозни финансови средства. Смятам, че друг вариант на решение може да е повдигане на въпроса за връщане на правата за Чебурашка на държавно и междуправителствено ниво. Във всеки случай ние възнамеряваме скоро сериозно да се заемем с въпроса за връщане на правата", каза Юлиана Слашчева.
Тя отбеляза, че от началото на възраждането на "Союзмултфилм" през 2017 г., студиото е успяло да си възстанови повече от 90 на сто от правата за ползване на аудиовизуалните образи и анимационните филми от "златната колекция", включително интернет-права и права за излъчване на "златната колекция" по платените канали в Русия и в чужбина.
В социалните мрежи веднага се появиха иронични коментари, които правят асоциация с 70-годишния спор между Русия и Япония за това на кого принадлежат Курилските острови. Разбира се в случая двата спора са абсолютно несъвместими и аналогията между тях е неуместна.