Русия одобри 550 000 ваксини Спутник V, произведени в Сърбия
Руският институт "Гамалея" е одобрил за употреба 550 000 ваксини Спутник V, които са произведени в сръбския институт "Торлак" до 13 август, съобщава белградският вестник "Политика", предаде БТА.
Министърът за иновациите и технологичното развитие Ненад Попович уточни, че институтът "Гамалея" снощи е одобрил заупотреба ваксините от "Торлак", които били със същото качество като произведените в Русия ваксини Спутник V. Попович каза, че ваксините са готови за употреба в Сърбия.
Когато става въпрос за износ, за това ще вземе решение правителството на Сърбия и президентът Александър Вучич. Трябва да съгласуваме това с руските партньори, да получим от тях разрешение за износ, за да не се случи така, че и едните, и другите да изнасят на едни и същи пазари. Но съм сигурен, че за Република Сръбска, Черна гора, Северна Македония, Босна и Херцеговина, за нашите съседи, ще има достатъчни количества от тези ваксини, каза Попович.
Междувременно стана ясно, че Световната здравна организация отваря днес в Берлин център за ранно предупреждение за пандемии. За целите на ранното предупреждение ще се използват натрупаният опит и средствата за справяне с бъдещи пандемии, предаде ДПА.
Новият така наречен глобален Център за пандемично и епидемично разузнаване на СЗО ще обедини партньори от цял свят. Те ще си сътрудничат, ще събират данни и ще създават средства и бази данни за справяне с пандемиите, които са нужни на всички държави, за да се подготвят за пандемични и епидемични рискове, да могат да ги разпознават и да реагират правилно, се казва в изявление на СЗО преди откриването на центъра.
На церемонията по откриване присъстват генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус и германската канцлерка Ангела Меркел.
Здравни експерти смятат, че избухването на нова пандемия е само въпрос на време. Систематично ще се следи за предупредителни знаци, за да може да се действа твърдо още в ранен етап.
През май, когато беше взето решение за създаване на центъра, Меркел каза, че "данните са значима основа за борбата срещу бъдещи пандемии". Тя изтъкна, че данните, когато са комбинирани и обработени с точните аналитични инструменти, могат да позволят вникване в същината, което иначе никога не би могло да се постигне, или поне не би могло да се постигне толкова бързо.
Новият център ще използва изкуствен интелект за анализ на големи количества данни, фокусирайки се върху здравето на животните, редки болести у човека, промени в човешкото поведение, въздействие на климатичните промени върху броя на населението в различни райони по света. Германски институти, сред които и институтът за контрол на заболяванията "Роберт Кох" и берлинската болница Шарите, ще участват активно в проекта заедно с института за информационни технологии "Хасо Платнер" в в Потсдам. Германия отделя 30 милиона евро за финансиране на проекта.