Русия опитва да насочи петролните доставки на Изток

"Транснефт" ускорява потока по Източния петролопровод до терминала "Козмино" в Японско море

Русия
11:28 - 08 Юни 2022
1989
Русия опитва да насочи петролните доставки на Изток

След като ЕС забрани вноса на руски петрол, Москва започна да търси нови пазари на суровината си и се насочва към Азия. Това пренасочване на потока не е толкова лесно, но вече са налице и първите опити, пише Ройтерс.

Износът през петролния терминал в залива Козмин в Японско море в близост до границите с Китай и Северна Корея се повишава в последните седмици, съобщава агенцията, позовавайки се на свои източници. Това съоръжение е част от Източния петролопровод, който пренася добития в Източен Сибир петрол до Японско море.

Според източници на Ройтерс "Транснефт" вече е увеличила доставките по петролопровода с 70 хил. барела на ден, използвайки химически добавки, които увеличават скоростта на потока. Целта е увеличение на доставките през терминала "Козмино" до около 900 хил. барела на ден, спрямо средното от 750 хил. барела дневно от началото на годината. Ройтерс напомня, че през 2021 г. през терминала са преминавали около 720 хил. барела петрол на ден.

Капацитетът на Източния петролопровод е 1,64 млн. барела петрол на ден. По него се извършват и част от доставките за Китай по земя. Другите клиенти на тръбите са Япония, Южна Корея, както и руски рафинерии. Според източници на Ройтерс в момента по това трасе могат да бъдат доставяни до 1,1 млн. барела на ден. Инфраструктурата обаче се нуждае от допълнителна модернизация, за да се увеличат доставките.

Терминалът изглежда е от съществено значение за пренасочване на потока, защото другите маршрути - танкери от западните пристанища на Русия, ползвани за европейските клиенти, удължават с месеци доставката.

През Източния петролопровод Русия изнася основно сорта ESPO - добиван в Източен Сибир петрол. Когато бяха осъществени първите доставки през "Козмино" през 2010 година, много клиенти имаха притеснения относно качеството на суровината. Анализи на Ройтерс тогава обаче показаха, че спецификацията на този сорт петрол е подобна на тази на лекия петрол от Саудитска Арабия, или на блендове, идващи от Нигерия, Оман и Абу Даби, както и на по-известния руски сорт петрол "Уралс".

Всъщност европейските държави купуват основно сорта "Уралс", който е с по-високо съдържание на сяра. По тази причина и анализатори отбелязаха преди дни, че Москва трудно ще замести изцяло своя европейски пазар, защото не са много рафинериите в Азия, които могат да преработят сорта "Уралс".