Русия си присвои златния медал, спечелен от Рамазанов за България

Париж 2024
10:16 - 12 Август 2024
6231

Русия си присвои златния медал на България, спечелен от Магомед Рамазанов на Олимпийските игри в Париж. В Москва направиха собствено класиране по спечелени отличия, в което отчитат 15-о място в общото подреждане, въпреки наложеното на страната наказание.

В ранглистата са отчетени всички медали, завоювани от родени в Русия спортисти, но представящи други държави. Към тях са добавени Мира Андреева и Диана Шнайдер, които взеха сребро от женските двойки в тениса, но като неутрални състезатели.

Според алтернативното класиране Русия е спечелила общо 18 медала – шест златни, три сребърни и девет бронзови. Това отрежда на страната 15-о място в общото класиране по отличия, след Унгария (6-7-6) и преди Испания (5-4-9).

Както е известно, Русия нямаше право на има собствен отбор в Париж 2024. Причината за това са международните санкции, наложени след началото на войната в Украйна. До Олимпийските игри бяха допуснати само 15 руски спортисти, но с неутрален статут и при изпълнение на редица изисквания. От тях медал взе само дуетът Андреева/Шнайдер в тениса.