Руска хватка: Какво поиска Путин, за да спре войната

Москва настоява да си запази завладените територии, да паднат всички търговски санкции, а Украйна да не влиза в НАТО

Свят
19:52 - 13 Март 2025
12845
Руска хватка: Какво поиска Путин, за да спре войната

Вестта, че Владимир Путин е съгласен да прекрати бойните действия в Украйна, оттекна с пълна сила в световните медии, въпреки че според президента на нападнатата държава Володимир Зеленски той всъщност не иска мир, а само протака, а американския президент Доналд Тръмп сдържано заяви, че изявлението на руския държавен глава е "обещаващо, но непълно".

"Съгласни сме с предложението за прекратяване на бойните действия, но това трябва да доведе до дългосрочен мир", заяви Путин по-рано тази вечер. Това стана на пресконференция след преговорите му с беларуския държавен глава Александър Лукашенко, предаде ТАСС.

Какви обаче са условията на руския лидер?

Двама души, запознати с въпроса, са коментирали пред Ройтерс, че Русия вече е предоставила на Съединените щати списък с исканията си за прекратяване на войната в Украйна и възстановяване на отношенията с Вашингтон. Според тях условията са подобни на тези, които бяха предложени по-рано. Сред тях са:

  • отказът на Украйна да се присъедини към НАТО,
  • забраната за разполагане на чужди войски на нейна територия;
  • международното признаване на суверенитета на Русия над анексираните региони: Крим, Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска област.
  • премахване на всички търговски санкции от страна на САЩ и ЕС

Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков потвърди в четвъртък, че друго искане е премахването на санкциите. Той припомни, че Кремъл смята международните ограничения, въведени по време на войната, за "незаконни“. "Вярваме, че всички тези санкции трябва да бъдат отменени. Що се отнася до подробностите, това вече е предмет на преговори… Нека не изпреварваме и да действаме стъпка по стъпка“, добави Песков.

"Няма индикации, че Русия е готова да направи каквито и да било отстъпки“, каза Анджела Стент, старши сътрудник в института Брукингс, която преди това беше най-добрият анализатор за Русия и Евразия в американското разузнаване. "Изискванията изобщо не са се променили. Не мисля, че те наистина се интересуват от мир или смислено прекратяване на огъня. По-скоро съм скептична към успеха на споразумението“, каза тя.