Съдбата на съкровища в „Нотр Дам” остава неясна
Пожарът пожали Трънения венец, окървавил челото на Иисус Христос
Съдбата на много от съкровищата на „Нотр Дам” остава неясна след пожара на Велики Понеделник, опустошил вчера 850-годишната катедрала, съобщи в. "Дейли мейл". Експерти изследват днес катедралата, за да установят кои творби и реликви са спасени.
Кметът на Париж Ан Идалго обяви, че за щастие най-ценната реликва - Тръненият венец, за който се говори, че е носен от Иисус на кръста, е изнесен на безопасно място снощи. Парижки медии съобщиха, че свещеникът на парижките пожарникари е влязъл с тях, за да помогне да бъде спасен Тръненият венец, окървалил челото на Спасителя.
Неизвестна е обаче съдбата на парчето от кръста, за който се смята, че е от христовото разпятие и на пироните от него. Малко парченце от Трънения венец беше в кулата-стрела и затова вероятно е изпепелено. В нея бяха още две реликви - от Свети Дени и Света Женвиев.
Има опасения за витражите от 13-и век и за великолепния орган. Северният витраж изглежда добре, няма признаци за счупени стъкла. Състоянието на другите витражи обаче е неясно. Професорът по архитектура Хулио Бермудес каза, че витражите в "Нотр Дам" са "наистина незаменими".
Ленената туника от 13-и век на крал Луи Девети, канонизиран като Свети Луи, е спасена, каза кметът на Париж. През 44-годишното си властване Луи Девети участва в кръстоносните походи и утвърждава ранни принципи на правосъдието, като презумпцията за невинност. Той е обявен за светец през 1297 г. и остава единственият френски монарх, получил тази чест. Луи Девети купува и Трънения венец.
Състоянието на картината "Тома Аквински, Изворът на мъдростта", нарисувана от Антоан Никола през 1648 г., е неизвестно. Неизвестно е и състоянието на картината с Дева Мария, вдигнала лице и ръце към небесата.
Големите картини не са пострадали толкова от огъня, колкото от дима, предаде АФП. Камбаните на катедралата изглеждат здрави. Най-голямата от тях - Еманюел, е издигната в южната кула през 1685 г. Тя тежи повече от 23 тона.
Големият орган, чието изграждане е започнало през 1401 г., изглежда непокътнат. Той е обновен през 2013 г. за 850-годишнината на катедралата и има почти 8000 тръби, някои от които са от 18-и век.
Богато украсената преградата, която отделя местата за духовенството, също не е известно дали е оцеляла. Не се знае и съдбата на статуята Мадоната и малкият Исус от 14-и век. Тя е едно от 37-те изображения на Богородица в катедралата. Майските картини, наричани така, защото са дарявани на катедралата през май всяка година през 17-и и 18-и век, засега не са проверени. Статуята от 19-и век на Свети Дени - светецът-патрон на Париж, не се знае дали е оцеляла.
Статуите на апостолите и евангелистите от покрива на катедралата миналата седмица бяха преместени за реставрация и оцеляха. Статуята "Свалянето от кръста" от Никола Кусту изглежда невредима, но е заобиколена от отломки. Повредените от пожара произведения ще бъдат реставрирани от специалисти на Лувъра, уточни АФП.