Съдия Цариградска заведе дело срещу България в Страсбург

Съюзът на съдиите настоява за отговори от ВСС колко магистрати са били разследвани и подслушвани

Крими
08:30 - 04 Ноември 2024
3019
Съдия Цариградска заведе дело срещу България в Страсбург

Съдия Владислава Цариградска е завела дело срещу България пред Европейския съд за правата на човека. Това научи "Сега" от нея. Жалбоподатели са и трите ѝ деца. Пред съда в Страсбург Цариградска твърди, че са нарушени три текста от Конвенцията за правата на човека, гарантиращи правото на живот, правото на зачитане на личния и семейния живот и правото на ефективни правни средства за защита.

Твърденията се основават на оказвания системен психически тормоз и отправяни тежки заплахи срещу Цариградска и децата ѝ, които не са разследвани ефективно и не са взети адекватни превантивни мерки за защитата им. Това е продължаващо нарушение на задълженията на държавата, се казва в жалбата.

Цитира се практика на ЕСПЧ, според която държавата трябва да предприеме подходящи мерки за защита на живота на лицата под нейна юрисдикция като осигури регулаторна рамка и превантивни оперативни мерки.

Заплахите срещу Цариградска под формата на клеветнически публикации започват още в края на 2019 г. и началото на 2020 г., след като тя отказва да се отведе по дело в Районния съд в Луковит, по което страна е Мартин Божанов - Нотариуса. Заплахите се подновяват и влошават след убийството на Божанов, когато тя получава заплахи посредством нейни познати и над 70 закани на електронната поща на Окръжния съд в Плевен, където тя работи. Заканите звучат страшно - "ще ѝ изкормят гениталиите", ще бъде "нарязана парче по парче", че "мъжът ѝ и децата ѝ ще са с бетонирани крака на дъното на язовир", "ще намерят децата на съдия Цариградска в някоя канавка край Славяново обесени на червата им". Властите твърдят, че тези закани са отправени от мъж с психично заболяване - Илко Захариев Червения пират. Той е арестуван, после пратен от съда за принудително лечение, а от 13 август е в неизвестност.

Цариградска има охрана от Министерството на правосъдието. Но тя е само на работното ѝ място и в работно време, при все, че съдебните палати са сигурни сгради. Полицейската охрана пред дома ѝ обаче е свалена без предупреждение и обяснения. Миналата седмица прокуратурата обясни, че съдията не е получавала повече заплахи откакто Червения пират е бил задържан. Не твърдя, че получавам нови заплахи, а че ако не мълча, ще има реализация на старите, коментира тя.

В жалбата пред ЕСПЧ се изтъква и че нито при снемането на личната охрана през 2020 г., нито на полицейската охрана пред дома ѝ през 2024 г. е направена оценка дали съществува реална заплаха за живота на Цариградска и децата ѝ. А тя не е уведомена за преустановяването на мерките.

Цариградска отдавна твърди, че определени медии участват в натиск върху съдии, че има политическо влияние върху тези медии и върху съдебната власт. Според нея прокуратурата бездейства да разследва тежки криминални заплахи спрямо съдии, магистрати от върховна прокуратура и специализираното правосъдие участват в мрежата за натиск, за който се използват и специални разузнавателни средства.

Пред съда в Страсбург е разказана цялата история на заплахите срещу Цариградска и всички подозрителни съвпадения на събитията. Тя е активен член на Съюза на съдиите в България и свързва началото на тормоза срещу себе си с критики към Сотир Цацаров в края на мандата му на главен прокурор, малко преди постът да бъде зает от заместника му Иван Гешев. След това идва опитът да бъде принудена да се отведе от дело на Нотариуса в РС Луковит. Разказано е как покрай всяко нейно интервю или явяване на изслушване в парламента или пред Висшия съдебен съвет по казуса "Нотариуса" се подновяват атаките срещу нея в определени сайтове. Разказва как е получила чрез посредник послание от шефа на пресцентъра на прокуратурата, гласящо:

"Кажи на твоята приятелка да се кротне, никои от дирекцията, не се е занимавал с нея".

Междувременно Съюзът на съдиите настоява за публичност по проверката, която Съдийската колегия на ВСС прави по казуса "Нотариуса". От доклада за дейността на въпросната комисия се вижда, че тя е изискала данни от върховната прокуратура за разследванията и проверките срещу съдии, а от шефката на Софийския апелативен съд Даниела Дончева - за разрешенията за използване на специални разузнавателни средства (СРС) срещу съдии.

Очакват се отговори на тези въпроси от САС и прокуратурата. Но, изглежда, ВСС е получил отговори. Съдийският съюз настоява тези данни да станат и публични, за да се види дали върху съдии е упражнено неправомерно въздействие.

ССБ настоява и за отговори на какъв етап са разследванията за дейността на групите на Мартин Божанов - Нотариуса и на Петьо Петров - Еврото.

Гилдийната организация предлага и нейни представители, както и магистрати от другите две съдийски сдружения в страната, да бъдат включени в аналитичната дейност на Временната комисия на ВСС за Нотариуса преди изготвянето на окончателен доклад.

"Само по този начин ще убедите редовите съдии, че продължаването на мандата на временната комисия не цели отклоняване на вниманието от събраната изключително чувствителна и притеснителна информация за формите на контрол върху съдиите, поставящи под съмнение гаранциите за техния статут на независимост", пишат съдиите до ВСС. 

След като на 6 юли м.г. бе отстранен главният прокурор Иван Гешев, Висшият съдебен съвет (ВСС) поиска информация от прокуратурата какво е станало с проверките срещу членове на ВСС. И до днес не е известно да има резултат, а това е важно – тези членове на ВСС трябва да гласуват при избора на нов главен прокурор, дали те ще се чувстват свободни да направят избора си. Това каза по Би Ти Ви съдия Владислава Цариградска. 

800 предварителни прокурорски проверки има срещу съдии в България. По силата на закона по време на такива проверки може да се събира чувствителна информация включително и със СРС, каза съдия Цариградска.

И припомни случай с варненски съдия, който е бил поставен под тотален контрол в рамките на такава проверка – бил е следен и подслушван в продължение на много време.

„Включително и в кабинета си – мястото, на което се пишат съдебни актове. Прокурорът просто е подал сигнал до ДАНС, че съдията ще вземе подкуп", разясни Цариградска.

Впоследствие съдията е спечелил делото срещу прокуратурата, което водил, и то на три инстанции.