Само 8% от нашенците искат Сев. Македония в ЕС
Електоратите на всички основни партии са на практика на едно мнение по темата със съседите

Под 10 на сто от българите са "за" безусловна подкрепа на България за членството на Република Македония в ЕС. Половината българи настояват за обратното. Единомислие тук има и в електоратите на различните партии. Близо 35% обаче нямат мнение. Това показва кратко изследване на "Галъп интернешънъл болкан". Сондажът е част от независимата собствена ежемесечна изследователска програма на агенцията.
"Българските граждани са силно взискателни към Северна Македония. Те подкрепят приемането на страната в Европейския съюз и потвърждават традиционна си висока съпричастност към държавата, с която имаме обща история. Хората у нас обаче категорично искат първо уреждане на отношенията със Скопие, преди да се мисли за членство на югозападната ни съседка в ЕС. Категоричното условие е Скопие изпълнява бързо договора си с България" - коментират резултатите от агенцията.
Респондентите са били помолени да изберат кое от следните две е по-близо до тяхното лично мнение:
- Най-важно е Република Северна Македония да стане член на Европейския съюз, дори и да не са съвсем уредени нейните отношения с България
или
- Най-важно е да бъдат уредени отношенията на Република Северна Македония с България, а не е толкова важно дали Република Северна Македония ще стане член на Европейския съюз. Първото избират 5,8%, второто 57,9 на сто.
Немалък дял, 36,3%, признават, че не могат да преценят, което от "Галъп" определят като очаквано заради по-сложния характер на темата.
Въпросът стана важен заради разразилия се напоследък спор кое е по-бърз приоритет: Северна Македония да бъде в ЕС или по-скоро изчистването на десетилетните историческите спорове, посочват в коментар от социологическата агенция. Важен въпрос е също дали проблемите трябва да се изгладят, преди да се говори за членство в ЕС, или пък именно членството в ЕС би могло да създаде среда, в която да бъдат преодолени и проблемите. Въпреки че по такъв тип теми трудно може да се очаква детайлна масова запознатост, инстинктът на българското общество е ясен - посочват от "Галъп".
Само 6,1% държат България да не подкрепя близката си република при никакви условия, отчита още изследването. "Така се доказват и изводите от поредица изследвания, назад в годините, свързани с темата. Те показват, че българското общество не е загубило, въпреки десетилетната разделеност, съпричастността си към Скопие. Преди години, например, обществото ни по-скоро остана на страната на Скопие в спора с Атина", коментират социолозите.
И все пак, безусловна подкрепа за членство в ЕС дават само 8%. Чувствително мнозинство от 51,1% избира опцията "България трябва да подкрепи Република Северна Македония да стане член на Европейския съюз, само при условие че Република Северна Македония бързо изпълнява договора, което има с България".
И по двата индикатора, електоратите на всички основни партии са на практика на едно мнение. Известно изключение е този на ДПС, където най-осезаем е делът на онези, които се затрудняват да отговорят. Подобна е картината и сред дистанцираните от политиката българи. Но и в тези две групи "бързата писта" за Скопие се споменава съвсем рядко в отговорите, за сметка на ясните условия.
Най-младите групи не са особено запознати с темата. Другите демографски фактори по-скоро повлияват слабо.
"Явно става дума за консенсусна тема", посочват в заключение социолозите.
*Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма. Изследването е проведено между 29 октомври и 06 ноември 2020 г. сред 808 души по метода „лице в лице“. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 55 хиляди души.