Само в Lupa.bg: Ето кой е наследникът на ген. Мутафчийски

Общество
15:25 - 09 Юли 2021
8521
Само в Lupa.bg: Ето кой е наследникът на ген. Мутафчийски

Медиците на първа линия, борещи коронавирусната епидемия, ще взимат не повече от 250 лева, вместо 1000, докато България държи ниска нива на заболеваемостта, сочи извадка на Lupa.bg. Това означава, че според данните за последните седмици и прогнозите за следващите добавките от 1000 лева ще са мираж, въпреки упоритото настъпване на Делта варианта у нас и крайната необезпеченост с персонал в редица области в страната. 

Националният план разкри наличностите на МЗ на предпазни средства, тестове, ваксини и пари, като обезпечеността на лекарите, сестрите и санитарите с маски, гащеризони и ръкавици е за едва 3 - 3 месеца и половина напред. Средствата са близо 400 000 милиона, останали от траншовете миналата и тази година.

НЗОК предоставя средствата за възнагражденията на лечебни заведения, осъществяващи лабораторна дейност, сключили договор с НЗОК така че нетното допълнително възнаграждение, което трябва да получи всяко едно от тях да е 1000 лева, като след 30 юни 2021 г. максималният брой на персонала, който може да се отчита за заплащане е в зависимост от броя на извършените лабораторни PCR изследвания и потвърждение на COVID - 19, за календарен месец, и е както следва:

- до 100 бр. включително - до 1 човек медицински персонал;
- от 101 до 250 бр. включително - до 2 човека медицински и немедицински персонал;
- от 251 до 500 бр. включително - до 4 човека медицински и немедицински персонал;
- от 501 до 750 бр. включително - до 6 човека медицински и немедицински персонал;
- от 751 до 1000 бр. включително - до 8 човека медицински и немедицински персонал;
- над 1000 бр. - до 10 човека медицински и немедицински персонал, уточняват от МЗ. 

Ще има ли пак КПП-та? 

Стойчо Кацаров бе един от най-твърдите противници на пълния локдаун срещу ковид епидемията. Въпросът с разполагането на КПП-та за вход и изход от големите градове пък бе един от най-разискваните в началото на COVID-19 ужаса у нас. Повече според Плана такива не се предвиждат. Вместо това МЗ ще ограничава пътуванията на възрастните и рисковите хора за среща с вируса. 

"Препоръчва се ограничаване на неналожителните пътувания, особено за лица от рисковите групи (над 65 г. възраст и такива с хронични заболявания), които не са ваксинирани и не са преболедували. Препоръката не се отнася за наложителни пътувания, напр. работа, обучение, медицинско обслужване и други съществени причини", сочи текстът в документа. 

Кой ще се грижи за болните? 

Д-р Трифон Вълков от Инфекциозна болница е посочен за един от тримата специалисти, които ще имат грижата да раздвижват протокола за лечение  на COVID-19, в случай, че се наложи, става ясно от Плана на МЗ. Де факто той, заедно с д- р Георги Димитров и д-р Димитър Димитров ще образуват експертен съвет по борба с вируса. Де факто той ще замести Националния оперативен щаб, който бе оглавяван от началника на ВМА ген. проф. Венцислав Мутафчийски. 

Внасяме коктейла на Тръмп 

Коктейлът от моноклонални антитела, с който медиците в САЩ успяха да вдигнат болния тогавашен американски президент Доналд Тръмп на крака за по-малко от 3 денонощия, вече ще са достъпни и у нас, но само за 2000 пациенти с потвърден COVID-19, които отговарят на определени критерии. Конкретната група са пациенти над 12 години, които не се нуждаят от допълнителен кислород и са изложени на висок риск от прогресиране до тежък COVID-19. Приоритетно ще се прилагат при пациенти от рискови групи с придружаващи хронични заболявания, при които по преценка на лекуващите лекари и в съответствие с предоставените от Експертните съвети по съответните медицински специалности препоръки относно ваксиниране срещу COVID-19. Общата стойност за лечението с посочените 2000 терапевтични курса с
моноклонални антитела е в размер на 7 462 000 лв. с ДДС.