Само в Lupa.bg: Русия изхвърли демокрацията и правата на човека от учебниците
Историческите помагала са изпълнени с цитати на Путин срещу Запада и Украйна
Властта в Русия пренаписа из основи историята на страната и на света от последния половин един век и представи една нова съвсем различна държавна гледна точка към миналото, обхващащо времето от 40-те години на ХХ до днес. Новите постулати за историята са отразени в учебниците по история за 10-и и 11-и клас. Управлението на президента Владимир Путин предприе още по-мащабна промяна, за да затегне още повече контрола си върху историческия разказ в училищата. Новите учебници бяха написани за 5 месеца.
Учебната година в Русия стартира на 1 септември, но реално тя започна днес на 4 септември. И по-малките ученици и тези в горните класове вече няма да изучават какво е демокрация, както и какво представляват правата на човека, научи Lupa.bg. Разделите в учебниците с тези политико-исторически и правни понятия тотално са били изхвърлени, тъй като не отразяват "особеностите на руската държава, на нейното държавно-политическо развитие, на федералното устройство, както и не отразяват историята и развитието на народите, които живеят в Руската федерация", са мотивите на идеолозите на Путин, подготвили новите учебници, научи още Lupa.bg.
"Демокрацията" и "правата на човека" минават в графата, свързана с либералния Запад, откъдето идват всички злини през последните 50 години, твърди новата руска държавна концепция.
Новите учебници по обща история и история на Русия за 10-и и 11-и клас бяха представени преди месец на специална пресконференция в държавната информационна агенция ТАСС от Владимир Медински - съветник на Путин, председател на Руското военноисторическо общество и бивш министър на културата и от министъра на образованието Сергей Кравцов. На нея беше обявено, че учебниците са "от историческо значение", както и че до 1 септември 2024 г. ще има нови помагала и за учениците от 5-и до 9-и клас.
Съветникът на Путин - Владимир Медински е един от авторите на новите учебници по история в Русия
Така от днес всички единадесетокласници в Русия учат по новия учебник "История на Русия от 1945 г. до XXI век". Премахването на досегашната възможност за избор между различни учебници е резултат от искане на руския президент.
"Тези учебници са интересни с това, че не просто излагат фактите, а ги обясняват от гледна точка на държавата и се опитват да формират идеология за младите хора", разсъждава политологът Григорий Савелиев.
"Новите учебници символизират края на историята, който продържи три века, през които Русия нямаше никаква своя идеология. САЩ провъзгласиха "демокрацията и свободата" за своя идеология, Европейският съюз заложи на "толерантността и мултикултурализма", Китай - на консервативната модернизация, която се опира на държавата. Сега вече и Русия има своя идеология - патриотизма и справедливостта", отбелязва Савелиев.
Пълномащабното нахлуване в Украйна, което Кремъл нарича "специална военна операция", вече се представя на руските ученици като част от историческата мисия на Москва.
Кравцов каза, че се създава "единна суверенна национална образователна система", която "поставя в центъра нашата страна - как историята на Русия е повлияла на световната история".
"Президентът много пъти е казвал, че не може да се изкривява историческата памет, и е много важно в училище да се преподават обективни факти", каза Кравцов.
"Никога досега у нас не е създаван учебник за толкова кратко време. Авторите са го написали на практика със собствените си ръце", добави тогава Медински, известен с консервативния си поглед върху историята.
Той допълни, че помагалото отразява "гледната точка на държавата" и е "първият държавен учебник" в Русия след разпадането на СССР.
Съветникът на Путин в прав текст отбеляза, че учебното помагало пренаписва историята на миналото. "Напълно пренаписахме разделите "70-те", "80-те", "90-те" и "2000-те". Добавихме нов раздел от 2014 г. до наши дни, включително и за специалната военна операция", отбеляза Владимир Медински.
Представяйки учебника за 11-и клас, който обхваща периода от 1945 г. до 21-ви век, министърът на образованието отбеляза, че материалът е насочен към преподаване на това какви са целите на "специалната военна операция", които според него са "демилитаризация и денацификация". Така той повтори целите, заявени от Путин, когато започна пълномащабната си война в Украйна.
"След края на специалната военна операция, след нашата победа, ние ще допълним още този учебник", добави Кравцов.
В учебника има специални раздели за руските войници, които "спасяват мира" през 2014 г., когато Москва анексира незаконно полуостров Крим от Украйна. Страната е многократно определена като "нацистка държава". Учебното помагало критикува санкциите, наложени от Запада на Русия, като се казва, че те са по-лоши от инвазията на Наполеон в страната през 1812 г.
На руските ученици ще бъде преподавано също, че "основната цел" на Запада е да "дестабилизира ситуацията вътре в Русия". Москва е представена като жертва на западната агресия, която се бори за съществуването си.
Описвайки причините за войната, авторите отново се позовават на Путин, който неведнъж е казвал, че нахлуването в Украйна е започнало, за да се "сложи край на бойните действия, започнати от Запада".
"Украйна е ултранационалистическа държава. Днес всяко инакомислие в Украйна е жестоко преследвано, опозицията е забранена, а всичко руско е обявено за враждебно. Унищожава се всичко, което по един или друг начин свидетелства за общата история и култура на братските народи", пише в новия учебник за 11-и клас.
Авторите отбелязват още, че по време на "специалната операция" на Русия се противопоставя цялата военнополитическа организация НАТО.
"Срещу нашите военни се изправя идеологически напомпаната, оборудвана с натовско оръжие, обучена по техните стандарти армия на Въоръжените сили на Украйна, попълнена от чуждестранни наемници и инструктори", допълват те. Твърдят още, че началото на "специалната военна операция" е било подкрепено от абсолютното мнозинство руснаци.
Отправна точка за войната, според учебниците, са събитията на Майдана в Украйна, който в цитат на президента е описан като незаконен държавен преврат, извършен от националисти. Става дума за вълната от демонстрации, започнала през ноември 2013 г. на емблематичния площад в Киев, след като проруския украински президент Виктор Янукович отказа да подпише споразумението за асоцииране с ЕС. Тогава срещу протестиращите беше употребено оръжие.
"Фалшифицирането на историята" и "възраждането на нацизма" пък са посочени като предпоставки за "специалната военна операция". В учебника пише, че Москва е "направила изключително приятелски стъпки към Запада:
работила е за установяване на отношения между руските и американските разузнавателни служби, изразила е съболезнования на САЩ, пострадали от терористични атаки и е изградила газопроводи, доставящи газ на Запада".
"Въпреки това, САЩ решиха да не допуснат енергийната независимост на Европа, осигурена от Русия, и възпрепятстваха доставките на руски газ за чужбина", пишат още авторите на учебното помагало.
Единадесетокласниците ще трябва да научат още, че "Западът заля украинския режим с пари и оръжия, а срещу Русия бяха наложени безпрецедентни по мащаб санкции".
В учебника се говори и за разрушаването на паметници на съветските войници, освободили Европа от нацизма. Според авторите тези действия са предприети от редица държави като част от опита да се пренапише историята на Великата отечествена война (така в Русия наричат конфликта между СССР и Германия по време на Втората световна война от 1941 до 1945 г.).
Учебникът описва още Украйна като "изкуствена държава", повтаряйки есето на Путин "За историческото единство на руснаците и украинците". В него пише, че "Русия е била ограбена, когато Украйна получава независимост през 1991 г." след разпада на СССР.
Новите учебници по история за горните класове са изпълнени с цитати на президента Путин. Достъпна с QR код в учебника е и речта на руския президент от 24 февруари 2022 г., денят, в който Русия нахлу в Украйна.
Авторите на новите учебници по история отделят голямо внимание на негативните аспекти от разпадането на СССР. Разделът, посветен на перестройката, започва с цитат от Владимир Путин, че разпадането на Съветския съюз е "най-голямата геополитическа катастрофа" на миналия век.
Първият и последен президент на СССР Михаил Горбачов, който прокламира политиката на гласност, преустройство и демокрация, е подложен на жестока критика. Учениците в Русия вече учат, че Горби, както галено го наричат на Запада, не е разполагал с никакъв план на действие, а неговите реформи се отличават с "недомислие и непоследователност". Външнополитическият курс на Горбачов за тясно сътрудничество със Запада също е подложен на остра критика. Освен за рухването на СССР съветският лидер е обвинен и за усилване на националистическите идеи в страната.
Авторите на новите учебници също така предупреждават учениците, че "световната индустрия за инсценировки, фалшиви снимки и видеоклипове работи на непрекъснат конвейер".