САЩ избира между религия и хомосексуализъм

Две лесбийки съдят сладкари, отказали да направят торта за сватбата им

Свят
13:55 - 18 Юни 2019
3088
САЩ избира между религия и хомосексуализъм

Нов сблъсък на тема правата на хомосексуалните и религиозните свободи приковава вниманието на медиите и обществото в САЩ, предава Ройтерс.

Върховният съд на САЩ върна на по-долна инстанция дело, завършило с глоба за сладкари, които поради религиозни убеждения отказали да направят торта за сватбата на две лесбийки.

Реално Върховният съд избегна да вземе решение и да разпространи писмено становище по темата, която е много чувствителна за милиони американци. Вместо това върховните съдии само върнаха делото на съд в Орегон с препоръката да преразгледа решението си от 2017 г. да глоби Мелиса и Арън Клийн със 135 хиляди долара, защото отказали да направят в семейната сладкарница торта за сватбата на Рейчъл и Лоръл Боуман-Крайър. Нищо не пречи на съда в Орегон да вземе същото решение отново, тъй като връщането на делото от Върховния съд не е обвързващо с преразглеждане на вече обявената позиция.

Семейство Клийн твърди, че глобата от щат Орегон представлява отнемането на правата им на свобода на словото и практикуване на тяхната религия, която свобода им се гарантира от Първата поправка в конституцията на САЩ. В същото време двете хомосексуални жени твърдят, че отказът да им бъде направена торта на базата на тяхната сексуалност представлява нарушаване на законите срещу дискриминация в САЩ.

Казусът може потенциално да засегне милиони американци, ако Върховния съд реши да заеме твърда позиция дали религиозните свободи могат да се използват като изключение за спазването антидискриминационните закони.

Това е втория случай, в който Върховният съд избягва взимането на решение, което да стане основание за решаването на подобни дела. Миналата година двама хомосексуални мъже съдеха сладкар от Колорадо, който отказал да им направи сватбена торта. Тогава Върховният съд отново се ограничи с предписания по конкретното дело, а не с общо становище. Съдиите подкрепиха със 7 на 2 гласа позицията на сладкаря.