Съветът на ЕС санкционира ГРУ и 4-ма руски разузнавачи

Актуални новини
11:16 - 31 Юли 2020
1913
Съветът на ЕС санкционира ГРУ и 4-ма руски разузнавачи

Съветът на Европейския съюз санкционира 4-ма руски разузнавачи и самото Главно разузнавателно управление (ГРУ). Те са признати за виновни за кибератаки срещу Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО) в Хага по случая ”Скрипал” и срещу Украйна.

Санкции са записани и за китайски и севернокорейски физически и юридически лица. Това става ясно от Официалния вестник на Европейския съюз, цитиран от "Сега". На практика е приложен Регламент (ЕС) 2019/796 относно ограничителни мерки срещу кибератаки, застрашаващи Съюза или неговите държави членки. Въпросният регламент е задължителен и се прилага пряко във всички държави членки, което означава и в България.

Според съобщенията в официалния вестник на ЕС, Алексей Минин участва в опит за кибератака с потенциално значително въздействие срещу Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО) в Нидерландия. Като оперативен офицер от агентурното разузнаване към Главното управление на Генералния щаб на Въоръжените сили на Руската федерация (ГУ/ГРУ) Минин е част от четиричленен екип офицери на руското военно разузнаване, опитали се да осъществят през април 2018 г. неразрешен достъп до безжичната мрежа на ОЗХО в Хага, Нидерландия

Опитът за кибератака е целял включване чрез хакерска атака в безжичната мрежа на ОЗХО, което, ако беше успяло, щеше да наруши сигурността на мрежата и извършваните към момента разследвания от ОЗХО. Нидерландската Служба за военно разузнаване и сигурност (Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst – MIVD) прекъсва опита за кибератака, с което предотвратява сериозни щети за ОЗХО, пише в съобщението. 

Същото е записано и за Алексей Сергеевич МОРЕНЕЦ, Евгений Михайлович СЕРЕБРЯКОВ и Олег Михайлович СОТНИКОВ. Всички те са представени като офицери от ГРУ - някои оперативни офицери, други - кибероператори.

Тук става дума за случая с отравянето с новичок на бившия руски агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия през март 2018 г. в къща в английския град Солсбъри. Веднага след гръмването на скандала, Великобритания изпрати проби точно в ОЗХО. Тогава  Москва заяви, че ще отхвърли заключенията на Организацията за забрана на химическите оръжия, ако не участва в тестовете. Евросъюзът изрази безпокойство от тази позиция. Вместо да сътрудничи с Организацията, Русия лансира вълна от инсинуации срещу държави-членки, което е напълно неприемливо, се казва в изявление на ЕС от онова време. По-късно се появиха и съобщенията, че е имало опит за кибератака на ГРУ срещу организацията в Хага в опит за повлияване на резултатите.