Създадоха фейсбук група за пострадалите от полицейски произвол на протеста
Администрартори са майката и сестрата на едно задръжаните на 1 декември момчета
Група, която обединява пострадалите от полицейски произвол на протеста от 1 декември, беше създадена във фейсбук. Тя се администрира от майката и сестрата на едно от задържаните момчета Николай Алексиев.
В понеделник общо 71 души бяха задържани след протеста. Петима от тях бяха оставени в ареста в четвъртък, включително и Алексиев.
Майката на Алексиев Десислава разказа, че върху сина й е упражнено насилие.
"Синът ми е с травма на главата и е бит в пето управление на полицията. Въпреки травмата на главата има спомен кои са били номерата на двамата биещи го полицаи. Те са спрели да го бият тогава, когато е влязъл цивилен полицай и е казал: "Спрете, защото тук има камери", разказа Алексиева в четвъртък.
В четвъртък от определението на съдебния състав стана ясно, че младежът е бил спрян за проверка при случайна среща с оперативните работници, които го наблюдавали минути по-рано как троши централата на ДПС. Те го запомнили по специфичното лилаво яке с жълти ръкави и шарената шапка, тип боне. Той бил в компания с още 20 младежи. След това изчезнал, най-вероятно по това време е бил в ИСУЛ, за да му шият раната на главата, а после случайно се засякъл със служителите на полицията. Те му поискали лична карта, той не я носил със себе си, но си казал трите имена и ЕГН-то. Според съда няма опасност Николай да се укрие, тъй като имал постоянен адрес, но можел да извърши друго престъпление. Тази опасност произтича от самото му поведение. Определението не е окончателно, в случай, че се обжалва, делото ще бъде гледано от СРС на 11 декември.
