СЕНЗАЦИЯ: НАСА засече извънземни под носа ни

Сигналът от близката до Слънцето звезда Проксима Кентавър е получен още през 2019 г.

Любопитно
18:00 - 09 Януари 2025
11182
СЕНЗАЦИЯ: НАСА засече извънземни под носа ни

НАСА и учени от цял свят са открили извънземни, които се намират само на една ръка разстояние (в космически мерки). Това твърди Саймън Холанд, който минава за един от най-сериозните изследователи и продуценти на документални филми. Холанд е работил по документални филми за проекти, финансирани от Би Би Си и НАСА, а в момента заедно с екип учени от Оксфорд проверява „нечовешкия разум в нашата галактика“, както сам се изразява.

"Намерихме го, а хората тук не знаят за него. Но най-вероятно скоро ще има съобщение“, твърди той.

Според изказване на Саймън Холанд, цитирано от „Дейли мейл“, НАСА и учени от цялата ни планета тихомълком са открили наличие на извънземна развита цивилизация. То идва от района на най-близката до Слънцето звезда – Проксима Кентавър, която е отдалечена на около 4,22 светлинни години. В размерите на Космоса това е „при съседите“. Холанд обаче уточнява, че засега местоположението на сигнала няма да бъде оповестявано, така че може той да е и от друго място.

Става въпрос за сигнал, получен още на 29 април 2019 г. Той е „петчасов изблик на радиовълни“, твърди Холанд. И добави : „Екипът от Оксфорд потвърди, че анализира сигнала, но не разкри с категоричност вероятния източник. Те търсят подробности, оттук и забавянето на публикуването на новината“.

„Техническите препятствия, с които се сблъскваме, са, че сигналът е много слаб", продължава Холанд. Но той е убеден, че доказателствата се увеличават в полза на теорията как този сигнал наистина произхожда от напреднал извънземен разум.

Сигналът за пръв път е уловен през 2019 г. от австралийския радиотелескоп „Паркс“ и до 2021 г. астрономите на екипа са вярвали, че това може да е „фалшив положителен резултат или артефакт на базирани на Земята смущения от човешки технологии“. След това обаче източникът е бил потвърден и от други телескопи. Установено е, че е от „едноточков източник“. Според Холанд учените са „открили доказателства за нечовешки технологичен подпис“.

Радиосигналът е открит на честота 980 MHz. Направени са различни експерименти и е установено, че извън района на Проксима Кентавър този сигнал не се чува. Не се чува и на други честоти.

Според Холанд китайците са открили същия източник през 2022 г., но те не искали да споделят със западните учени своята информация, защото били „много стиснати в това отношение“.

Звездата Проксима Кентавър е червено джудже (т.е. е много бледа, студена и малка спрямо Слънцето) на 4,22 светлинни години от Земята и засега има две потвърдени планети, обикалящи около нея. Едната е подобен на Юпитер газов гигант, а другата е скалист свят, наречен Проксима b и се намира в смятаната за обитаема зона. Тя е и най-интересна за учените, защото скалистите светове като Земята се смятат за най-подходящи за живот.

Изчислено е, че тази планета е 1,27 пъти по-масивна от Земята. Най-вероятно тя се върти в синхрон със звездата си и затова на едната страна на нея винаги е ден, а на другата винаги е нощ. Изчисленията показват, че температурата на повърхността на Проксима b е достатъчна, за да поддържа вода в течна форма.

Още преди това съобщение на Холанд имаше идея инициативата Breakthrough Starshot, подкрепяна от частни и международни фондове, през следващите десетилетия да създаде флот от малки космически кораби, които да осъществят пътуване до Проксима Кентавър. Движейки се със скорост, равна на около 20% от тази на светлината (или около 60 000 км/с), след 20 години от старта те да преодолеят разстоянието от 40 трилиона километра до звездата.