Сербезова категорична: Нищо дискриминиращо няма в сертификатите

Здраве
12:13 - 13 Януари 2022
3202
Сербезова категорична: Нищо дискриминиращо няма в сертификатите

Здравната министърка Асена Сербезова излезе с напоителна фейсбук позиция в защита на "зелените" сертификати. И обяви, че в тях, за разлика от твърденията на "Възраждане", няма нищо дискриминационно.

"Има много примери за дискриминация в нашето общество, но изискването за “зелен” сертификат не е едно от тях. Дискриминацията към или спрямо даден индивид или група е третирането или възприемането му на принадлежност към определена социална група, категория, раса, етнос, религиозна принадлежност, сексуална ориентация, биологичен вид или нещо друго вместо спрямо неговите лични качества.
Също така, за да е налице дикриминация, за съответното третиране следва да липсва обективно обосноваване", напомня тя. 

И дава за пример пушачите: "Никой напр. не говори, че пушачите са дискриминирани, въпреки, че в ресторантите е забранено да се пуши, освен в откритите части, защото опазването на здравето на непушачите е по-висша ценност". 

Сербезова е категорична: Без валиден “зелен сертификат” не можем да посещаваме ресторанти, но пред нас има точно три възможности, за да ги посещаваме по време на пандемия, опазвайки собственото здраве и това на другите и само една от тях е ваксинация.

Това, че може да направим един от три избора в никакъв случай не ни поставя в условията на дискриминация, убедено пише тя.

Но и буни духовете с друго твърдение - "Много държави в усилията си да ограничат разпространението на коронавирусната инфекция въведоха национални сертификати. За да могат обаче тези сертификати да се използват ефективно в трансграничен контекст, когато гражданите на Съюза упражняват правото си на свободно движение, е необходимо те да бъдат напълно оперативно съвместими, съгласувани, сигурни и проверими". Всъщност ковид вълната от омикрон в цяла Европа е огромна, въпреки въведените сертификати, сочат националните статистики. 

"Ето защо е наличен този общ подход и в България, като член на ЕС. Това някои хора, определят като “зависимост”, “ангажимент”, но нека го наречем с истинското му име – регламент и отговорност. Регламентите, за разлика от директивите са законодателни документи на ЕС, които имат пряка сила, без да е необходимо да се транспонират в националното законодателство.

А отговорността е към здравето на другите, отговорност към държавите, с които сме изправени пред един трансграничен проблем за общественото здраве, както и към тези граждани, които искат да продължат да пътуват и да водят социален живот, при сравнително по-високи нива на безопасност за здравето.
Координирано трябва да бъде и последващото премахване на мерките. Въвеждането на общ подход спрямо издаването, проверката и приемането на оперативно съвместими сертификати за COVID-19 се основава върху взаимното довериe.

Очевидна е липсата на доверие у част от хората, но това не се дължи на ваксините, нито на “зеления” сертификат, а на фактори, започнали да го подкопават много преди да се появи COVID-19. Така или иначе това недоверие е факт и ние трябва да го признаем, и да работим в посоката на диалог. Но диалог без обиди, закани за "големи проблеми" и за "помитане" (не знам какво имаха предвид...), газови оръжия, гранати, закани за убийство и размахване на пръст...

Диалог, основан на споделяне на притеснения, както и на споделяне на факти и статистика", пише още здравният министър.