Сезонната депресия отново е тук - как да се справим с нея
По-студените и кратки дни несъмнено оказват влияние върху начина, по който се чувстваме. По-малко слънчева светлина, по-малко време навън, ранно стъмване и прекарване на дълги часове на тъмно и затворено - дори си звучи депресиращо. Ако и ние сме в плен на подобни мисли, особено след смяната на времето, вероятно страдаме от сезонно разтройство на настроението, по-познато като есенна или зимна депресия.
Кои са основните й признаци
Най-често сезонната депресия се изразява в постоянно чувство на тъга, тревожност или липса на емоции, която продължава две или повече седмици - в повечето случаи по четири или пет месеца;
Завладява ни чувство на безнадеждност и песимизъм;
Чувстваме се непрекъснато раздразнени, дори от най-малкото нещо;
Може да изпитваме и вина, и безпомощност;
Загуба на интерес към любими активности;
Спад на енергия и постоянна умора и отпадналост;
Трудност да се концентрираме, да помним и да взимаме решения;
Промени в съня (прекалено много сън), апетита (постоянен глад) и теглото (качване на тегло);
Целенасочена социална изолация;
Физически болки, крампи, храносмилателни проблеми;
Мисли за самоубийство и дори опити в тази посока.
Причини за сезонните разтройства
Сезонните разтройства са свързани преди всичко с промените в часовото време и слънчевото греене, затова именно сега те се отключват при тези, които са предразположени към тях. В повечето случаи именно студените месеци са тези, в които депресиите достигат своя пик, затова е важно да знаем как да се справим с тези състояния, преди да сме стигнали до кабинета на психиатъра и рецептата за антидепресантите.
Основната причина за есенната и зимната депресия е намаленото количество на хормона на щастието серотонин, който помага за регулиране на настроението. Този спад се дължи преди всичко на намаленото количество слънчева светлина. Отделно е и дефицитът на витамин D, който също влияе върху нивата на серотонин.
Също така при хората със сезонни разтройства се забелязват и промени в хормона на съня мелатонин. За разлика от серотонина, той е в по-големи количества, което ни прави по-сънливи и изморени през деня и ни кара да спим повече часове. И двата хормона са важни за поддържане на дневния ритъм на тялото, който се нарушава, когато страдаме от сезонна депресия, обяснява National Institute of Mental Health.
Изследване на учени от University of Pittsburgh пък извежда теорията, че хората, които страдат от сезонни разтройства, са по-малко чувствителни към синята светлина. Тя е съществена част от слънчевото греене, което когато се абсорбира от клетките, активира мозъчните центрове за бдителност и така ни прави по-будни и щастливи. А когато през зимата и светлината е по-малко, и чувствителността ни е ниска, това неизменно дава отражение на начина, по който се чувстваме.
Как да се справим със сезонната депресия
Светлина, още светлина, много светлина. Именно тя е най-важното лекарство. На някои места се предлага специална фототерапия за депресия чрез насочена светлина, но и сами можем да намерим алтернативен вариант.
Основното е да прекарваме поне час или два навън всеки ден, по възможност по време на най-силното слънчево греене. По този начин ще задействаме онези рецептори в мозъка, отговорни за правилното ни функциониране и доброто настроение, а и ще помогнем за баланса между серотонина и мелатонина.
Друга важна препоръка е да изследваме нивата си на витамин D и при установен недостиг или дефицит да приемаме съответната доза, назначена от специалист, с която да попълним липсите. Гарантираме, че веднага ще усетим разликата.
Добре знаем, че движението е важно не само за физическото, но и за психичното ни здраве. Затова времето, което и без това трябва да прекарваме навън, по-добре да не е на някоя пейка, а в разходки или джогинг. Ако си имаме и приятна компания, още по-добре. Именно социалните контакти са друга важна препоръка, за да се спасим от сезонните колебания в настроението, които понякога могат да окажат сериозно влияние върху начина ни на живот.