Сезонната забрана за улов на риба влиза в сила на 15 април
Тя ще важи за териториите на Черно море, река Дунав и вътрешните водни обекти
От 15 април 2023 г., със заповед на министъра на земеделието Явор Гечев, влиза в сила забраната за улов на риба и други водни организми през размножителния им период.
Тя ще важи за териториите на Черно море, река Дунав и вътрешните водни обекти. Забраната се въвежда поетапно за различните местообитания и видове риба, съобщиха от Министерство на земеделието.
От 15 април до 15 юни 2023 г. е забранен уловът на калкан в Черно море. По време на размножителния му период се забранява всякаква риболовна дейност, включително трансбордиране, задържане на борда, разтоварване на брега и първа продажба.
От 1 до 30 май 2023 г. се забранява уловът на карагьоз (дунавска скумрия) в българския участък на река Дунав.
В периода от 15 април до 15 май 2023 г. е забранен и уловът на попчета във водите на Черно море с мрежени риболовни уреди, с изключение на даляните, в акваториите на пристанищата и буните с отдалеченост 1 км от бреговата линия.
От 15 април до 31 май е в сила забраната за улов на пролетно-лятно размножаващите се риби в рибностопанските обекти,
намиращи се до 500 м надморска височина, а за рибностопанските обекти, намиращи се от 500 до 1500 м надморска височина, забраната ще важи за периода от 1 май до 15 юни.
За целия период на забраната няма да се допуска използването на едностенни мрежи, с размер на окото по-малък от 36 мм във водите на река Дунав, дънни хрилни мрежи, с размер на окото по-малък от 400 мм във водите на Черно море и мрежени риболовни уреди, с размер на окото по-малък от 22 мм във водите на Черно море.
От аграрното ведомство посочиха, че по време на действието на забраната ще има водни обекти на територията на страната, в които любителският риболов ще бъде разрешен. Те са описани подробно в заповедта на министъра.
Инспекторите на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и тази година ще следят стриктно за спазването на забраната.