Шест банки финансират малкия бизнес за ВЕИ

За месец собственик на малък магазин може да изгради и започне да използва соларни панели

Новини
14:35 - 20 Юни 2022
3851
Шест банки финансират малкия бизнес за ВЕИ

Доскоро инвестиция във ВЕИ беше оправдана единствено за средните и по-големи предприятия или обекти. Ситуацията на енергийният пазар през последните 18 месеца обаче прави ВЕИ мощностите добра алтернатива и за по-малкия бизнес у нас.

Без значение от обема на едно предприятие, практиката показва, че инвестицията в системи за създаване на собствен ток се изплащат до 4 години. 

Подобни мощности се създават по индивидуален проект и затова е трудно да бъде изчислена точната им стойност на първоначалните разходи и зависят от големината на съответната фирма, която иска да ги използва. Повечето малки бизнеси (магазини, офиси, малки обекти) инвестират около 10 до 20 хил. лева.

При средните по обем инвестициите могат да стигнат и до 1 милион, докато при заводи и големи производства разходите за подобен проект може да стигнат до 10 млн. лева.

Новата законова рамка предвижда по новата „бърза писта“ да могат да се изграждат мощности до 5 мегавата, под условие, че те ще останат изцяло за собствено ползване и евентуални излишъци няма да се продават към общия енергиен микс. Експертите са категорични, че

подобна мощност може да покрие нуждите на почти всички малки и средни бизнеси в страната, което значи над 340 хил. фирми. 

Данните от различни проучвания пък показват, че финансирането на подобни проекти в 9 от 10 случая не става със собствен капитал, а чрез фондове и банки. Освен програмите по Плана за възстановяване и новите Европейски структурни фондове, търговските банки често финансират подобни инвестиции, тъй като те

гарантират възвръщаемост на вложението и са устойчиви в дългосрочен план, като не зависят от външни фактори и променящи се цени.

6 търговски банки у нас имат кредитни продукти, специално предназначени за инвестиция във ВЕИ мощности, пише „Марица“. Всички те предлагат облекчени изисквания за самоучастие, срокове до 10 години за изплащане на кредита и преференциални лихвени проценти. Очакванията са, че облекчените процедури ще доведат до много по-голямо търсене в този сегмент.

При редица бизнеси се оказва дори, че годишните вноски по кредита за ВЕИ мощност са по-малко, отколкото разходите за електричество за предходна година.

Реалната сметка показва, че първите 4-5 години нетният ефект от соларната централа ще отива за покриване на разходите за изграждането, след което - в продължение на поне 20 години, тази инвестиция ще осигурява чиста печалба за собственика ѝ. Това прави подобни проекти една от малкото ситуации на пазара, при която всички печелят.