ШОКИРАЩИ ДАННИ: 90% от децата ни са с развалени зъби

Най-висок е процентът при 18-годишните, големите врагове са захарта, солта и брашното

Общество
16:40 - 02 Декември 2024
1978
ШОКИРАЩИ ДАННИ: 90% от децата ни са с развалени зъби

Развалени зъби мъчат над 90% от децата ни, сочат данни на Националната програма за профилактика на оралните заболявания, представени от Българския заболекарски съюз. 71% от децата до 5-годишна възраст имат кариес на млечните зъби. При подрастващите до 12 години процентът е 79, а при 18-годишните той стига до 92 на сто. 

Обобщените данни показват, че от 1 млн. деца у нас над 792 000 имат кариеси. Това означава, че протези, коронки, мостове, импланти и фасети предстоят на почти всеки пълнолетен, заради дентални проблеми.

Специалисти отдават тенденцията на начина на хранене и продуктите, които децата консумират още от ранна детска възраст и липса на профилактика.

Проф. Донка Байкова, специалист по Хранене и диететика, препоръча бялата кристална захар да се намали до минимум.

“Отдавна водим война с тези бели субстанции - бяло брашно, захар и сол и въпреки това консумацията им е висока.” Това заяви пред “Труд” специалистът по Хранене и диететика проф. Донка Байкова. Тя припомни становище на специалистите по хранене и диететика, което насочва към намаляване на рецептурното съдържание на захар в закуски, подкрепителни или десертни блокчета. “Трябва производителите да реформулират своите рецептури така, че бялата кристална захар да бъде заменена с нейни аналози - евентуално два пъти по-малко от наличното количество захар в тези изделия, за сметка на сухи плодове, натурални субстанции, пчелен мед и разбира се някои билкови съставки, за да овкусят храните, но не и толкова много кристална захар”, заяви проф. Байкова. Тя посочи, че практиката вече се прилага в развити европейски държави. “Крайно време е ние да реформулираме нашите храни, предназначени и за деца, а и защо не за възрастното население. Не да слагаме изкуствени подсладители, защото те са нещо толкова вредно, колкото кристалната захар.

Тя осигурява добра среда за гнилостен ефект в устната кухина и съответно причина за кариес, това е прастар доказан научен факт”, посочи още проф. Байкова. Тя посъветва родителите да приготвят сладкиши за децата си със сушени плодове или мед. “Вкусът към сладост и соленост се възпитава. Съветвам родителите от ранна детска възраст да учат детето например, топлото му мляко да е без захар. Ако имаме единно отношение и подкрепата на родители, със сигурност ще имаме успех”, заяви още специалистът по хранене.

А според председателят на Българският зъболекарски съюз (БЗС) д-р Николай Шарков е важно и възпитанието на децата за орална хигиена. По негови данни едва 30% от българите си мият зъбите. Припомни, че четката за зъби трябва да се сменя на три месеца, а при заболявания и по-често. Пастите за възрастни трябва да се използват от децата след шестата им година, посочи от своя страна секретарят на БЗС д-р Борислав Миланов.

Именно липсата на профилактика, лоша хигиена, системно неглижиране на оралното здраве и нерационално хранене са причините за стряскащата стоматологична картина в България, отчетоха специалистите.

Според данни на Българската асоциация на зъботехниците за 2023 г. са изработени и отчетени в НЗОК 65 000 протези. За всяка пациентите са доплащали различни суми, но по закон те са безплатни.