Шведски съд отказа да екстрадира мигрант, не бил "изнасилвал дълго" 16-годишна ученичка
Мюсюлманинът е осъден на 3 г. затвор, но няма да го връщат в родната му Еритрея
Апелативният съд на най-северната шведска област Овре Норлан (Горен Норланд) отказа да екстрадира от страната престъпник, нелегален мигрант от Еритрея, защото... не я е изнасилвал достатъчно дълго. Шокиращото решение бе взето, след като прокуратурата поиска 19-годишния африканец Язиед Мохамед да бъде изгонен от Швеция. Според шведския съд обаче, за да се приеме, че едно изнасилване е с достатъчна продължителност, Язиед Мохамед е трябвало да изнасилва Мея повече от 10 минути. Той приключил за 6.
На 1 септември 2024 година Язиед нападна и изнасили 16-годишната бяла шведка Мея Оберг. Според магистратите деянието му било "неправомерно", но не и „изключително тежко“. В мотивите си те посочват като причина да защитят Мохамед „характера и продължителността“ на изнасилването.
Съдебният акт предизвика мощна вълна от възмущения дори в либералните шведските медии, които от години са сресани в огромна самоцензура и самодисциплина. Шведското държавно радио подсили репортажа си от съда с цитат на самата жертва Мея: „Мразя го. Той ме унищожи като човек! А държавата и съда се поиграха с мен!“.

Мея е на 16 години, когато е изнасилена от мюсюлманина
Независимото издание „Самнит“ пък посочва, че властите въобще не се стреснали, след като бил подаден сигнала за изнасилването - Мея и нейните роднини сами започнали да търсят насилника, понеже официалните органи не се разбързали да го направят. В крайна сметка той бил открит именно от семейството ѝ.
Мея бе нападната през нощта, след като току-що била приключила смяната си в „Макдоналдс“ в малкия северен гр. Хелефтео. Тя изпуснала последния автобус и тръгнала да се прибира пеш за дома.
Пътят минавал и под мост, където нощем било тъмно. Там дебнел Язиед. По това време мюсюлманина тъкмо бил получил статут на бежанец в Швеция с мотив, че в родната му Еритрея на власт е диктатор, който е потъпкал всичките му човешки права. Той я напада и изнасилва.
След случилото се Мея не ходи известно време на училище, докато се отърси от шока. Когато се връща, ужасът се повтаря: в училищната столова тя вижда изнасилвача си, който се оказва ученик в същото заведение. Така го и открива, тъй като до този момент полицията не прави нищо за залавянето му. Едва тогава униформените го арестуват. Мея обаче напусне училището завинаги, защото започва да свързва кошмарите си и с него.

Младото момиче е едно от много жертви на изнасилвания в Швеция в последните години
На първа инстанция, в навечерието на Коледа през 2024 г., районният съд в Хелефтео напълно оправдава Мохамед, поради „липса на доказателства отвъд разумното съмнение“. Едва на втора апелативните съдии решават, че Язиед действително е изнасилвач и го пратиха за 3 години зад решетките, като той трябва да плати и 240 000 крони обезщетение (около 43 000 лв.). Съдиите обаче отказаха да го изгонят от страната. В мотивите си те пишат дословно: „Въз основа на характера и продължителността на престъплението, съдът установи, че то е сериозно, но не толкова, че да оправдае депортация“.
Мохамед действително идва от една от най-бедните и тиранични държави в Африка, където задължителната военна служба често се сравнява с робство. Той се появява в Швеция докато е все още непълнолетен, което според Конвенцията на ООН за бежанците автоматично му дава статут на постоянно пребиваване в страната. Въпросната конвенция е приета през 1951 г. и е мотивирана с току-що приключилата Втора световна война и масовото унищожение на еврейското население.
От 20 години обаче та е взета на въоръжение от Европейския съюз. Само в Швеция, благодарение на Конвенцията, за последните 10 години са влезли над 1,2 милиона африканци и азиатци, основно от ислямски държави.
Швеция, дълги години символ на социално равенство, в момента се сблъсква с рязък скок на изнасилванията, бомбените атентати и убийствата. През 2022 г. на всеки 100 000 души има 15 000 пострадали от престъпления, което е скок със 100% от първите десет години на новия век. Проучване, извършено преди месец от Лундския университет в едноименния шведски град, основано на над 4000 съдебни дела за периода от 2000–2020 г., установи, че 63% от осъдените за изнасилване са все или мигранти, или деца на мигранти.
